Článek
„Ne všichni a všude bohužel splňují závazky,“ prohlásil Čurkin a dodal, že „zvláštní odpovědnost při potlačování finančních kanálů Islámského státu nevyhnutelně leží na státech sousedících s Irákem a Sýrii“, kde IS ovládá rozsáhlá území.
Rada bezpečnosti také vyzvala jednotlivé země, aby hlásily všechny případy, kdy se jim podařilo zabránit transferu ropy, ropných produktů a příbuzných materiálů od Islámského státu nebo radikální syrské Fronty an-Nusra přes své území.
Zatímco americký ministr financí Jack Lew k tomu řekl, že Islámský stát vydělal na ropě prodávané na černém trhu odhadem půl miliardy amerických dolarů, ruský velvyslanec Čurkin doplnil, že dalších v přepočtu 250 miliónů dolarů ročně IS získá z prodeje fosfátů, okolo 200 miliónů dolarů z prodeje obilovin a 100 miliónů dolarů z prodeje cementu.
Islámský stát podle Čurkina vyčleňuje měsíčně 30 miliónů dolarů na nákup zbraní a munic, k čemuž využívá fingovaných firem ve východní Evropě. Od září podle Čurkina džihádisté získali munici pro granátomety Grad, ruční protitankové střely, náboje do samohybných houfnic i ruční palné zbraně.
"Stojí za pozornost, že většina těchto dodávek jsou sovětské modely vyráběné v podnicích ve východní Evropě na základě prošlých sovětských licencí," citovala agentura TASS Čurkina, který své tvrzení dál nerozvedl.