Hlavní obsah

Írán zveřejnil výhrůžné video. Zmáčknutí červeného tlačítka a atomový hřib nad americkou základnou

3:19
3:19

Poslechněte si tento článek

Teherán
Aktualizováno

Íránský nejvyšší duchovní vůdce Ajatolláh Alí Chameneí uvedl ozbrojené síly islámské republiky do bojové pohotovosti, informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysokého íránského činitele. Chameneí to odůvodnil zvyšující se hrozbou útoku ze strany USA. Zároveň se na íránských propagandistických médiích objevilo video s animací simulovaného jaderného útoku na americkou základnu na ostrově Diego García, největším ze skupiny Čagoských ostrovů.

Propagandistická média režimu ajatolláha zveřejnila video simulující jaderný útok na americkou základnu Diego GarciaVideo: Bez zdroje

Článek

Video, na které upozornila agentura Nexta, zobrazuje nejprve záběry, na nichž jsou vidět nejmodernější americké letouny včetně F-35, F-22 Raptor, nadzvukového bombardéru Rockwell B-1 Lancer či strategického bombardéru B-2 Spirit.

Pak se objeví „nejvyšší velení“ íránské armády a k tomu přehledně uspořádaná grafika zachycující rakety, které má Teherán k dispozici.

Atomový hřib nad americkou základnou v simulaci iránských propagandistických médií

Trump, který si drží hlavu v dlaních

Vzápětí se záběry vrací na íránský generální štáb, kde jeden z velitelů mačká „červené tlačítko“. Následuje obraz letících střel a bezmocných Američanů. Pak se objeví „všeobecná zkáza“ včetně hořících letounů, jejíž součástí je „atomový hřib“. Video uzavírá pohled na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který si drží hlavu v dlaních.

Foto: Bez zdroje

Donald Trump s hlavou v dlaních v íránském propagandistickém videu

Šéf Bílého domu podle agentury Reuters koncem března prohlásil, že Írán bude čelit bezprecedentnímu bombardování, pokud nedosáhne dohody se Spojenými státy o svém jaderném programu. Ve stejné době byla americká základna Diego García posílena o dalších šest bombardérů B-2 Spirit.

Íránský prezident Masúd Pezeškján v reakci prohlásil, že Teherán je ochoten vyjednávat s Washingtonem, ale přes prostředníky. Na mysli měl podle Reuters zprostředkovatele z Ománu, který je dlouhodobě jedním z mála kanálů pro výměnu informací mezi oběma zeměmi.

Jaderná dohoda mezi Íránem, Spojenými státy, Ruskem, Čínou, Británií a Francií byla uzavřena v roce 2015. Podle ní měl Teherán umožnit inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) neomezený přístup ke svým jaderným zařízením výměnou za postupné zrušení západních sankcí. K tomu se měl uran obohacený v íránských odstředivkách vyvážet do zahraničí.

Foto: Profimedia.cz

Íránské balistické rakety krátkého doletu Zolfaghar na výstavě v Teheránu (únor 2024)

Trump však během svého prvního funkčního období v roce 2018 od jaderné dohody jednostranně odstoupil. Írán posléze přestal ujednání dodržovat a začal obohacovat uran na úroveň, která ho přibližuje k možné výrobě jaderné zbraně. Teherán přesto dlouhodobě tvrdí, že jeho jaderný program slouží pouze k mírovým účelům. Američtí experti ovšem uvádějí, že Írán by mohl obohatit uran pro jadernou zbraň během několika dní.

Výběr článků

Načítám