Článek
„Rusko má největší a nejdiverzifikovanější jaderný arzenál na světě. A přestože na Ukrajině utrpělo obrovské ztráty, ruská armáda je nyní větší, než byla před válkou,“ upozornil zástupkyni Pentagonu šéf sněmovního obranného výboru a republikán Mike Rogers z Alabamy, o němž se po Trumpově nástupu dokonce mluvilo i jako o možném kandidátovi na ministra obrany.
„Vzhledem k těmto hrozbám mě znepokojují zprávy, že někteří na ministerstvu obrany uvažují nejen o vzdání se velení NATO, ale také o výrazném omezení našeho postavení v Evropě. Obzvláště mě znepokojuje, že Kongres nebyl konzultován,“ dodal Rogers.
„Předčasné stažení by mohlo být pozvánkou k další ruské agresi – potenciálně i proti NATO. Proto silně podporuji zachování současné pozice amerických sil v Evropě v této době,“ dodal Rogers. Ocenil nicméně Trumpa za to, že tlačí Evropu k větším výdajům na obranu a že usiluje o konec války.
„Idiocie skutečnosti, že došlo k jakékoli diskusi o vzdání se pozice role vrchního velitele spojeneckých sil NATO v Evropě (SACEUR), je naprosto mimo mé chápání,“ řekl také další republikánský kongresman Michael Turner z Ohia.
„Teď je doba na odstrašení Ruska. Myslím, že stažení sil je známkou slabosti a snižuje to naši schopnost odstrašování,“ prohlásil další republikánský Don Bacon z Nebrasky, který už dříve dával najevo svůj nesouhlas s tím, jak Trump ohledně války na Ukrajině postupuje. Možné snížení počtu amerických sil nyní nazval „smrtící chybou“.

Christopher G. Cavoli, velitel amerických sil v Evropě, na archivním snímku
Před sněmovním výborem v úterý vystoupil i generál Cavoli, který nyní americkým silám v Evropě velí. Ten ujistil, že doporučuje počet amerických vojáků na kontinentu nesnižovat. „Radím zachovat síly na současných stavech,“ prohlásil.
Velení se nevzdáme, potvrdil Pentagon
Stanice NBC nedávno s odvoláním na své zdroje mezi americkými i evropskými činiteli informovala, že USA zvažují stažení zhruba 10 tisíc vojáků z Evropy, stejně jako to, že se vzdají role vrchního velitele spojeneckých sil NATO v Evropě (SACEUR), kterého v čele Aliance mají již 75 let od dob prezidenta Dwighta Eisenhowera.
Otázky tak během úterního slyšení pršely především na zástupkyni Pentagonu Katherine Thompsonovou. „Ministerstvo právě provádí revizi globálních sil. V tuto chvíli nebyla učiněna žádná rozhodnutí,“ řekla k počtu nasazených vojáků v Evropě. Po dvou hodinách však za americké ministerstvo obrany učinila první oficiální prohlášení ke spekulacím, že se USA chtějí vzdát velení sil NATO v Evropě. „Moje odpověď je - rozhodně ne,“ ujistila.
Kromě republikánů dávali nepřekvapivě svou nespokojenost najevo i zástupci opozičních demokratů. „Pořád jen dáváte předpřipravené odpovědi a ve skutečnosti neodpovídáte na mnoho otázek, které vám dnes naši kolegové položili,“ vyčetl Thompsonové například demokratický kongresman Salud Carbajal z Kalifornie.