Článek
Sedm federálních států od Severní Karolíny po Connecticut vyhlásilo nouzový stav. Prezident Barack Obama kvůli živlu předčasně ukončil svoji dovolenou a vrátil se do Washingtonu. Varoval, že Irene by mohla napáchat historické škody. Obyvatele oblastí, které má podle předpovědí hurikán zasáhnout, vyzval, aby se dobře připravili.
Pentagon nachystal 200 nákladních vozů s nouzovými dodávkami, sto tisíc příslušníků Národní gardy je v pohotovosti. Armáda je připravena nasadit 6500 vojáků. Červený kříž podél pobřeží chystal provizorní útulky. Ve Washingtonu i jinde úřady rozdávaly lidem pytle naplněné pískem.
BBC informovala, že obchodům pod náporem lidí hromadících zásoby dochází zboží. „Utratil jsem spoustu peněz za záložní generátor, až vypadne proud. Musíme mít v provozu čerpadla ve sklepě, aby nám to nezatopilo kotel,“ řekl Novinkám Austin Jersild z Norfolku. Dodal, že univerzitní kampusy preventivně uzavřely své prostory a studenty poslaly domů.
Evakuují čtvrt miliónu Newyorčanů
Příchod hurikánu na pobřeží avizovaly od pátku vysoké mořské vlny. Irene zasáhla nejprve Mys Lookout v Severní Karolíně. Vichr dosahoval rychlosti 144 kilometrů v hodině, v nárazech i přes 150 kilometrů za hodinu, a okamžitě strhával elektrická vedení. Úřady ohlásily první tři oběti.
Na příchod hurikánu se připravuje i New York, kde starosta nařídil bezprecedentní evakuaci čtvrt miliónu obyvatel. Tamní letiště už nepřijímala od rána letadla, odlety byly povoleny, ale společnosti beztak lety hromadně rušily. V městě se po 18. hodině SELČ zastavila veškerá veřejná doprava.
Irene v sobotu ráno zeslábla na první z pěti kategorií Saffirovy-Simpsonovy stupnice, přesto zůstává nebezpečná.
Severovýchodní pobřeží je nejhustěji obydlenou oblastí v USA. V tomto pásmu žije přes 65 miliónů lidí. V oblasti se nacházejí velká města Washington, Baltimore, Filadelfie, New York, Boston, Norfolk a další.