Článek
Svědkové vypověděli, že z vrtného zařízení unikaly pět hodin tekuté látky a měřidla ukazovala na abnormálně vysoký tlak. Necelou hodinu před výbuchem byl únik zaznamenán hned třikrát. Únik vyřadil z provozu důležité zařízení, které mělo vrt uzavřít. To navíc nebylo, jak vyplývá ze zkoumání expertů BP, řádně udržováno a kontrolováno.
Příčinou výbuchu byl podle vyšetřovatelů unikající metan. Plošinu pak zachvátil požár a později se potopila. Zahynulo při tom jedenáct dělníků.
Podle agentury Reuters společnost BP přiznala, že mohla udělat "zásadní chybu", když pokračovala v práci na plošině i po těchto výstražných signálech. Do moře od té doby uniklo nejméně 23 miliónů litrů ropy a Bílý dům hovoří o největší ekologické katastrofě v dějinách USA.
Vrt ucpávají bahnem
BP se ve středu znovu pokusí únik zastavit. Otvor chce zacpat bahnitou hmotou vstřikovanou do vrtu pod vysokým tlakem a pak vrt zabetonovat. Podle vedení je naděje na úspěch 60 až 70 procent.
Experti BP na místě testovali, zda je možné pod velkým tlakem napumpovat do poničeného ventilu speciální bahno o hustotě dvakrát vyšší než voda a následně vrt zabetonovat. Procedura se osvědčila v ropných vrtech na Blízkém východě, nikdy se ale nezkoušela v hloubce 1,5 kilometru pod mořskou hladinou.
Na záchranné práce přijede dohlédnout prezident Barack Obama, který naznačil, že mu s prací záchranářů dochází trpělivost.
Únik ropy na Aljašce
Několik tisíc barelů ropy uniklo v úterý z ropovodu na Aljašce, když se neuzavřel ventil a a přeplnila nádrž. K havárii došlo během plánovaného odpojení ropovodu, který se kontroloval. Selhala baterie.