Hlavní obsah

Hořící auta, desítky raněných. Nespokojení důchodci se v Buenos Aires spojili s fotbalovými fanoušky a tvrdě se střetli s policií

2:23
2:23

Poslechněte si tento článek

Nejméně 46 lidí bylo zraněno a více než 120 zatčeno v Argentině poté, co se ve středu v Buenos Aires fotbaloví fanoušci po boku důchodců střetli s policisty během protestu proti hospodářské politice prezidenta Javiera Mileie, jež zahrnuje i  škrty v důchodech. Policie se snažila zabránit postupu demonstrantů k parlamentu, načež původně poklidný pochod přerostl v násilné střety.

V Buenos Aires se důchodci a fotbaloví fanoušci tvrdě střetli s policiíVideo: Reuters

Článek

K rozehnání demonstrantů policisté použili slzný plyn, gumové projektily a vodní děla. Protestující mimo jiné vrhali kameny, podle úřadů je mezi raněnými i postřelený policista.

Nejvážněji zraněný je fotoreportér, kterého do hlavy zasáhl kanystr se slzným plynem. Jeho otec podle listu La Nación řekl, že život jeho syna je v ohrožení, a obvinil Mileiovu vládu.

Po střetu s policistou byla zraněna i 87letá žena, která se zhroutila na zem, napsal list Clarín. V Buenos Aires podle deníku zůstaly po střetech desítky převrácených a zapálených aut.

Foto: Rodrigo Abd, ČTK/AP

Protesty v Buenos Aires

Penzisté se v poslední době scházeli každý týden, aby protestovali proti krácení penzí. Tuto středu se k nim přidali i fotbaloví fanoušci z několika klubů včetně jinak rivalských týmů Boca Juniors a River Plate.

Fanoušky rozlítil středeční krok vlády, která v nové rezoluci zakázala vstup na fotbalové stadiony komukoli, kdo se zapojí do narušení dopravy a bezpečnosti či do „násilného chování“.

Foto: Rodrigo Abd, ČTK/AP

Raněný fotoreportér po zásahu kanystrem se slzným plynem při protestech v Buenos Aires

Argentinský prezident Milei nastoupil do úřadu koncem roku 2023 se slibem, že se za pomoci „šokové terapie“ radikálních škrtů a deregulace vypořádá s obří inflací a ozdraví ekonomiku země. Jeho rázné kroky vedly ke zlepšení ekonomických ukazatelů země, ale vyvolaly i protesty těch, kterých se jeho opatření dotkla.

Milei také čelí více než stovce žalob a oznámení kvůli spáchání podvodu, protože na svých sociálních sítích v únoru propagoval kryptoměnu, jejíž hodnota se v krátké době znásobila a pak zhroutila.

Foto: Agustin Marcarian, Reuters

Protesty v Buenos Aires

Výběr článků

Načítám