Článek
Hegsethův příkaz lze zahrnout do amerického přehodnocování všech operací proti Rusku. Veřejně nebyl vysvětlen, nicméně podle The New York Times padl ještě před pátečním střetem v Oválné pracovně mezi prezidenty USA a Ukrajiny, Donaldem Trumpem a Volodymyrem Zelenským ohledně mírových rozhovorů s Ruskem.
Zatím není jasné, v jakém rozsahu a jak dlouho bude americké ministerstvo obrany plnění svého rozkazu vyžadovat. Hranice mezi útočnými a obrannými kybernetickými operacemi je velmi mlhavá a zachování přístupu k ruským sítím pro špionážní účely je podle listu nezbytné.

Slovní pře mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a americkým prezidentem Donaldem Trumpem při schůzce v Bílém domě, 28. února 2025
Nevyčíslitelnou cenu má především pro pochopení Putinových záměrů při vyjednávání o Ukrajině i při sledování sporů mezi poradci ruského prezidenta ohledně podmínek, na kterých se musí trvat a kde je možné naopak ustoupit.
Pozastavení podobných operací v době citlivých diplomatických vyjednávání je ale běžné, tvrdí list, který se odvolává na bývalé americké vysoce postavené diplomaty. Zároveň jde ale o velmi riskantní krok, protože počítá s tím, že Putin krok bude opětovat a také poleví ve „stínové válce“ proti USA a jejich tradičním spojencům v Evropě.
Běžná ruská kampaň
V prvních týdnech Trumpovy vlády Rusko svou strategii opírající se o snahu proniknout do amerických sítí nijak neměnilo, tvrdí The New York Times. Šlo o součást „běžné“ ruské kampaně, která loni přinesla zvýšení počtu ruských útoků prostřednictvím vyděračských programů, takzvaného ransomwaru, na americkou infrastrukturu, nemocnice a města. Podle amerických zpravodajských služeb jde z velké části o trestné činy, které ruské tajné služby schválily, nebo je ignorovaly.
V Evropě se v uplynulém roce zvýšil počet pokusů o sabotáže. Existují podezření na ruské pokusy o přerušení komunikačních kabelů, Ruskem řízené exploze a pokusy o atentát, včetně plánu zavraždit ředitele německého zbrojního koncernu Rheinmetall, který dodává zbraně Ukrajině.
Spojené státy dosud hrály ústřední roli v pomoci Evropě v boji proti ruským sabotážím, často v rámci tajných kybernetických operací. Tato spolupráce by však nyní mohla být ohrožena, dodává list.