Článek
Usha měla původně na kulturní návštěvu do Grónska zamířit už ve čtvrtek, přičemž měl největší ostrov světa navštívit také poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Mike Waltz. V současnosti není jasné, zda jeho cesta nebyla zrušena kvůli skandálu s přizváním šéfredaktora The Atlantic do skupinového chatu, kde se plánovaly útoky na Jemen, uvádí BBC.
Že se k manželce přidá, oznámil Vance v úterý na sociální síti X. Prý nechce, aby Usha „měla všechnu zábavu jen pro sebe“. „Mnoho zemí Grónsko ohrožuje. Hrozí, že jeho území a vody využijí k ohrožení USA, Kanady a samozřejmě také grónského lidu,“ zdůvodnil pak viceprezident zájem americké administrativy o ostrov.
Vance ve videu také tvrdil, že plánovanou návštěvu „provází velké nadšení“, ale ve skutečnosti se shledala spíše s kritikou, protože představitele americké vlády do Grónska nikdo nepozval. Manželé Vanceovi jsou si negativní reakce Gróňanů podle všeho vědomi, protože nakonec nenavštíví místní historické památky a závod psích spřežení, ale zaměří se jen na americkou základnu Pituffik.
Vance chtěl potupit Dánsko, schytal ale bídu

Dánská vláda změnu programu uvítala. „Myslím, že je to velmi pozitivní, že Američané zrušili svou návštěvu grónské společnosti. Místo toho navštíví vlastní základnu Pituffik a proti tomu nic nemáme,“ řekl dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen.
Mnoho Gróňanů a Dánů cestu ovšem stále považuje za provokaci. Polar Research and Policy Initiative Dr. Dwayne Ryan Menezes poukázal také na to, že se tato už tak „vysoce neobvyklá“ návštěva koná krátce po grónských volbách, kdy ještě probíhají jednání o složení nové vlády.
Americký zájem o Grónsko podle něj dává kvůli strategickému významu ostrova smysl, ale agresivní postoj, který vůči němu americká vláda zaujala, je pro Menezese „nevysvětlitelný“. „Zneuctívání grónského lidu prohlášeními, že ‚Spojené státy ostrov získají tak či onak‘, je nenápomocná a neproduktivní taktika,“ zhodnotil Menezes.
Grónsko je už po staletí ve správě Dánska. To už ale v současnosti řídí jen jeho zahraniční a obrannou politiku, zatímco ostrov má od roku 2009 právo kdykoliv vyhlásit referendum o úplné nezávislosti. Podle posledních průzkumů podporuje nezávislost téměř 80 procent obyvatel ostrova. Proti připojení k USA se jich v lednu vyslovilo ještě více.
Spojené státy mají v Grónsku vojáky od druhé světové války. Vesmírná základna Pituffik na severozápadě ostrova pomáhá s varováním před raketovými útoky, protivzdušnou obranou a pozorováním vesmírného prostoru.
Waltz řekl, že přejímá zodpovědnost v souvislosti s únikem vojenských plánů
