Článek
„Nedopustím, aby byla podkopávána americká demokracie, je příliš důležitá,“ komentovala obvinění arizonská generální prokurátorka, demokratka Kris Mayesová. „Pokud by se tento plán podařil, připravil by arizonské voliče o právo, aby jejich hlasy byly započítány pro jimi zvoleného prezidenta,“ dodala.
Velká porota skupinu obvinila po rok trvajícím vyšetřování. Ve středu zveřejněný text jmenuje 11 republikánů, kteří předložili Kongresu dokument, v němž nepravdivě prohlašovali, že Trump ve státě Arizona v roce 2020 vyhrál.
Bulvár vycházel Trumpovi vstříc. Teď ho u soudu potopil
A state grand jury, made up of everyday, regular Arizonans, has handed down felony indictments in the ongoing investigation into the fake elector scheme in Arizona. pic.twitter.com/Nu8GcD4ZqJ
— AZ Attorney General Kris Mayes (@AZAGMayes) April 24, 2024
Patří mezi ně bývalý šéf republikánů v tomto státě, pozdější kandidát do Senátu i regionální zákonodárci, přičemž každý čelí devíti obviněním zahrnujícím spiknutí, podvod a padělání. V případě odsouzení jim podle agentury Reuters hrozí tresty od šesti měsíců do 12 let. Část obviněných už rozhodnutí poroty odmítla s tím, že jde o politický proces.
Jména dalších sedmi dalších obžalovaných včetně Giulianiho a Meadowse v dokumentu výslovně uvedena nejsou, protože jim ještě nebyly doručeny příslušné dokumenty. Byli však snadno identifikovatelní na základě popisů obžalovaných, podotkla agentura AP.
Arizona byla jedním ze států, kde byly výsledky v roce 2020 velmi těsné a mnozí Trumpovi stoupenci dodnes míní, že republikánský kandidát tam měl zvítězit. Dle oficiálních výsledků nicméně v tomto státě vyhrál demokrat Joe Biden, přičemž rozdíl mezi oběma kandidáty byl jen 0,3 procentního bodu, respektive 10 457 hlasů.
Podle již nefungujícího kongresového výboru pod vedením demokratů Trumpův tým po volbách usiloval o to, aby republikány ovládané zákonodárné sbory ve státech vyslaly republikánské volitele i v těch státech, kde podle oficiálních výsledků zvítězil Biden. Sbor volitelů přitom americkém systému po hlasování voličů formálně rozhoduje o novém prezidentovi.
Falešní volitelé
Arizona je čtvrtý stát USA, který z pokusů o zmanipulování výsledků voleb v roce 2020 „falešné volitele“ obžaloval. Republikánští činitelé byli už dříve obviněni ve státech Nevada, Michigan a Georgia. Podle již nefungujícího kongresového výboru pod vedením demokratů Trumpův tým po volbách usiloval o to, aby republikány ovládané zákonodárné sbory ve státech vyslaly republikánské volitele i v těch státech, kde podle oficiálních výsledků zvítězil Biden.
Samotný Trump, který se letos v listopadu utká s obhajujícím prezidentem Bidenem, čelí čtyřem trestněprávním kauzám, z nichž dvě se týkají právě údajné snahy o zvrácení výsledků voleb v roce 2020. Jeden z těchto případů je federální, další se řeší na státní úrovni v Georgii. Ani jedna z kauz se do listopadových voleb zřejmě před porotu nedostane, druhý jmenovaný případ je přitom pro Trumpa paradoxně nebezpečnější v tom, že by soudní proces zřejmě nemohl zastavit ani v případě, že by byl znovu zvolen prezidentem.