Článek
"Demokraticky přijímáme tyto výsledky volební komise z respektu k peruánskému lidu," prohlásila jedenačtyřicetiletá Fujimoriová v přítomnosti 73 nově zvolených poslanců své strany Fuerza Popular (Lidová síla). Byl mezi nimi i její mladší bratr Kenji Fujimori (35), který v parlamentu zasedá již od roku 2011.
Fujimoriová zároveň dodala, že její strana bude v následujících pěti letech vládu Kuczynského bedlivě sledovat. Kuczynského strana Peruánci pro změnu (PPK) sice obsadila v Kongresu po dubnových volbách jen 18 křesel z celkových 130, Peru má ale prezidentský systém.
Protesty proti Fujimoriové
Sedmasedmdesátiletý kandidát pravého středu Kuczynski, který slíbil voličům reformu ekonomiky po vládě levicového prezidenta Ollanty Humaly, získal ve druhém kole minulou neděli 50,12 procenta hlasů, Fujimoriová dostala 49,88 procenta hlasů. O výsledku duelu v zemi s 31 milióny obyvatel rozhodlo něco málo přes 41 000 hlasů. Tak těsný rozdíl Peru už půl století nepamatuje.
Organizace bojující za lidská práva organizovaly před volbami protesty proti Fujimoriové kvůli obavám, že by mohla obnovit autoritářský styl vedení, kterým řídil zemi v letech 1990 až 2000 její otec. Exprezident Alberto Fujimori si nyní ve vězení odpykává trest 25 let vězení za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí v roce 1991 a 1992. Odsouzen byl i za korupci či odposlechy politických oponentů.
Fujimori ekonomickými reformami vyvedl zemi z hospodářské krize a zbavil ji levicových guerill, které několik let terorizovaly zemi. Také ale tvrdě zasáhl proti politické opozici.