Hlavní obsah

Finanční příspěvky za rezignaci nabízí svým zaměstnancům už i CIA

2:49
2:49

Poslechněte si tento článek

Washington

Po zaměstnancích americké federální vlády byl finanční příspěvek výměnou za rezignaci v úterý nabídnut i personálu Ústřední zpravodajské služby (CIA). Informují o tom americká média. Agentura také přerušila nábor nových zaměstnanců. Podle anonymního poradce ředitele CIA Johna Ratcliffea je totiž potřeba zajistit, aby personál služby odpovídal prioritám administrativy prezidenta Donalda Trumpa.

Foto: Evelyn Hockstein, Reuters

Pečeť CIA na podlaze jejího velitelství

Článek

Podle nejmenovaného zdroje obeznámeného se situací není jasné, komu nakonec bude umožněno nabídku přijmout, ale nabízené finanční příspěvky výměnou za rezignaci mohou být prostředkem k omezování určitých operací nebo odborností v rámci CIA.

Již zmíněný poradce ředitele CIA se domnívá, že zmražený nábor nových zaměstnanců povede ke stažení nabídek práce pro lidi, jejichž pozadí se neshoduje s novými cíli úřadu. Těmi je potírání drogových kartelů, Trumpovy obchodní bitvy a podrývání Číny, uvádí deník The Guardian.

Nejmenovaný mluvčí CIA americkým médiím sdělil, že je krok součástí Ratcliffeovy snahy „zajistit, že personál CIA odpovídá administrativním prioritám národní bezpečnosti“, a „holistické strategie, jak agenturu nabít obnovenou energií“.

Trump tlačí na konec home officu u federálních zaměstnanců. Když nepřijdou do práce, mají vyhazov

Amerika

Bývalý kongresman Ratcliffe za Trumpova prvního funkčního období zastával post ředitele tajných služeb. Podle jeho poradce by se CIA pod Trumpem měla více zaměřit na západní polokouli a soustředit své aktivity na země, které nejsou tradičně považovány za nepřítele USA.

CIA nezveřejňuje počet svých zaměstnanců ani rozpočet, který má k dispozici. Na mediální dotazy o finančních příspěvcích nabízených výměnou za rezignaci oficiálně neodpovídá.

Bílý dům podobně už minulý týden dvěma milionům státních zaměstnanců nabídl, že když tento týden přestanou pracovat, budou dostávat plat a benefity až do 30. září. Trumpova vláda se tak snaží zmenšit americkou byrokracii a zároveň státní pozice obsadit lidmi loajálními ke staronovému prezidentovi. CIA byla původně z této iniciativy vynechána, ale to se později změnilo.

Proti Trumpově snaze přimět vládní zaměstnance k rezignaci v úterý zakročily odbory, které je zastupují. Ty celou záležitost žalobou posunuly k soudu, který by Trumpův plán mohl zablokovat. Americká vláda je největší zaměstnavatel v USA a pracuje pro ni více než 2,4 milionu lidí.

Trump zahájil likvidaci „zmijího hnízda“. Zaměstnanci agentury pro zahraniční pomoc jdou na nucenou dovolenou

Amerika

Výběr článků

Načítám