Článek
Na Floridě jsou zatopené domy a cesty, protože silný vítr hnal na pobřeží masy vody. Hladina byla o 4,5 metru výše než obvykle. I když už bouře zeslábla, je pořád silná. Nyní hrozí hlavně rozšíření záplav.
V Tennessee zůstala v nemocnici v Erwinu uvězněna padesátka pacientů i zdravotníků. Divoká voda rozlité řeky Nolichucky s nimi uvěznila i první záchranáře, kteří jim přišli na pomoc. Pomohli jim alespoň dostat se na střechu, kde však museli dlouho zůstat. Proud řeky byl tak silný, že nebylo možné je evakuovat pomocí člunů. Silný vítr dlouho bránil nasazení vrtulníků. Ty se však nakonec musely využít k záchraně 58 lidí. Panuje obava z možného protržení hráze přehrady Nolichucky, protože stále hrozí extrémní srážky, které mohou dosáhnout v úhrnu až 500 mm.
Helene se stala 14. nejsilnějším hurikánem v USA od chvíle, kdy se s měřením začalo. Především však byla mimořádně široká, zasáhla 675 km. Širší byly jen Ida v roce 2017 a Opal v roce 1996. Právě kvůli tomu je postižené území velice rozsáhlé a rozkládá se v pěti amerických státech.
Jen na Floridě zemřelo od pátku osm lidí, z nichž pět zahynulo v pobřežním okrese Pinellas, kde se nachází St. Petersburg. Jeden člověk podle guvernéra zemřel, když na jeho auto spadlo dopravní značení, a další, když spadl strom na jeho dům.
FOTO: Hurikán Helene ničil a zabíjel
Patnáct obětí připadá na Georgii, kde zemřel i jeden záchranář. Bouři doprovázelo tornádo, které v okrese Wheeler zabilo dva lidi, když převrátilo jejich mobilní dům. V Georgii je nasazeno do záchranných prací i tisíc příslušníků národní gardy. V budovách jsou stále ještě uvěznění lidé a zatopeno je 150 silnic.
Sedmnáct lidí Helene zabila v Jižní Karolíně a dva v sousední Severní Karolíně. Také v Severní Karolíně bouři doprovázela nejméně dvě tornáda, která poškodila jedenáct budov a zranila patnáct lidí.