Článek
Slovo „vinen” zaznělo v úterý u soudu hned třikrát: jednou v obvinění ze zabití a ve dvou různě vážných obviněních z vraždy.
Obžaloba tvrdila, že Chauvin při dnes již nechvalně známém zatýkání Floyda jednal lehkovážně, neřídil se výcvikem a přímo tak zapříčinil Floydovo úmrtí. Ostatně, ono kleknutí na krk bylo „nepřiměřené” a „zbytečné” i podle vedoucího minneapoliského oddělení vražd.
Biden: Verdikt v případě Floyda může být velkým krokem kupředu
Chauvin je teď odsouzen, zatím ale není jasné, kolik let si odsedí. Média spekulují o délce trestu ve výši až 75 let. Proti Chauvinovi totiž mluví řada přitěžujících okolností, které by mohly trest zvýšit: u zásahu bylo přítomno dítě, chování vůči Floydovi bylo „obzvláště surové” a Chauvin jakožto policista zneužil svou pozici autority.
Porota: Expolicista Chauvin je vinen z vraždy George Floyda
Násilní kriminálníci s nenávistí vůči policii
Naopak jasné už je místo, kde si Chauvin svůj trest odpyká. Je jím nápravné zařízení v Oak Park Heights, které je jedinou věznicí ve státě Minnesota, která splňuje kritéria pro pátou úroveň zabezpečení. Od založení v roce 1982 odtud nikdy nikdo neutekl.
Ve vězení pobývá něco přes 400 trestanců, řada z nich s velmi vážnými a násilnými prohřešky. Je všeobecně známo, že mezi těmito vězni panuje obrovská nenávist vůči policii, a proto budou muset dozorci Chauvina pečlivě hlídat. Současně hrozí, že spáchá sebevraždu.
Téměř okamžitě po vyhlášení Chauvinova rozsudku o vině se obyvatelé Minneapolisu shromáždili v ulicích k oslavě. Před obchodem, kde došlo k osudovému střetu mezi policistou a neozbrojeným Afroameričanem, stojí nyní památník s podobiznou Floydovy tváře.