Článek
Při zmíněném útoku na konzulát v Benghází byli zabiti čtyři Američané včetně velvyslance USA v Libyi Chrise Stevense.
Zadrženým mužem je Ahmad abú Chattala, velitel milic Ansar aš-Šaría, které američtí i libyjští představitelé považují za pachatele útoku. Chattala, kterému je přes 40 let, strávil mnoho let ve vězení kvůli svým islamistickým názorům za režimu Muammara Kaddáfího.
Podle zdrojů The Washington Post Chattalu dopadli poblíž Benghází američtí vojáci ve spolupráci s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) po měsících plánování. Operace si nevyžádala žádné oběti a všichni Američané, kteří do ní byli zapojeni, už Libyi opustili.
Soud v USA
Jde o prvního podezřelého, který byl zadržen v souvislosti s útoky v Benghází. Má být předán americké justici. Nebude však souzen na základně Guantánamo, kde Spojené státy zadržují osoby podezřelé z terorismu.
Spojené státy podle agentury AP vznesly obvinění vůči Chattalovi a nejméně tuctu dalších podezřelých už loni. Až dosud ale nikdo nebyl zatčen a administrativa prezidenta Baracka Obamy čelila republikánské kritice, že není schopna dopadnout osoby zodpovědné za útok.
Zdroje, které potvrdily Chattalovo nedělní dopadení, odmítly sdělit, zda byl zatčen ještě někdo další.
Bílý dům původně tvrdil, že útok z 11. září 2012 podnítily protesty kvůli videonahrávce, která vznikla v USA a která podle muslimů hanobila proroka Mohameda. Později se zjistilo, že šlo o organizovaný útok, který naplánovaly místní milice.