Článek
Kubánsko-americká národní nadace (FNCA) dokonce označila za „drzost” Castrovo prohlášení, že v zemi političtí vězni nejsou.
Raúl Castro pobídku ke zveřejnění seznamu politických vězňů utrousil v pondělí po setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou v Havaně. [celá zpráva]
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„Dejte mi seznam politických vězňů a pustím je na svobodu, než se setmí,” řekl doslova.
Dodal i podmínku, pokud existují. Komunistický vůdce dlouhodobě tvrdí, že na Kubě političtí vězni nejsou.
Krátce na to jedna z nejvlivnějších exilových kubánských organizací takový seznam zveřejnila. (můžete ho vidět zde)
„Na dnešní žádost kubánského prezidenta Raúla Castra Kubánsko-americká národní nadace zveřejnila seznam ověřených politických vězňů. Očekáváme, že tito političtí vězni budou propuštěni bez jakýchkoli podmínek do dnešního večera,“ uvedla FNCA.
Žádné velké změny
Podle další opoziční organizace Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření (CCDHRN) bylo jen v letošním roce na Kubě zadrženo z politických důvodů 2555 lidí, i když většina z nich jen na několik hodin.
Důkazem toho je i zatčení desítek členek skupiny Dámy v bílém, která sdružuje manželky politických vězňů, jen několik hodin před příletem Obamy na Kubu. [celá zpráva]
Kubánští disidenti opakovaně prohlašují, že během déle než ročního oteplování vztahů USA a Kuby se postavení kubánské opozice nijak nezměnilo a Kubánci stále žijí v totalitě. Podle některých je navíc zlepšování vztahů kontraproduktivní, neboť kubánský režim tak jen získal aureolu legitimity.
"Ten seznam nebude nikdy kompletní," prohlásil šéf exilového Střediska pro svobodnou Kubu (CFC) Frank Calzón. A dodal, že součástí dohody Havany s Washingtonem, která zahájila novou kapitolu v jejich vztazích, bylo propuštění 53 kubánských disidentů koncem roku 2014. Někteří z nich ale byli letos opět zatčeni.