Článek
Egerton Ryerson byl jeden z nejvýznamnějších kanadských pedagogů a myslitelů 19. století. Zásadně se podílel na formě kanadských internátních škol pro původní obyvatele. Vláda s ním také několikrát konzultovala vznik zákonů, které se bezprostředně týkaly záležitostí Indiánů.
V roce 2018 jeho sochu v Torontu poškodili dva podporovatelé hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) tak, že na ni vylili růžovou barvu.
Kolonialista Charles Darwin? Muzeum přezkoumá „urážlivou“ výstavu
Na konci května letošního roku bylo u bývalé katolické školy Kamloops nalezeno 215 dětských ostatků pohřbených v neoznačených hrobech. Událost šokovala zástupce domorodých obyvatel, kteří vyzvali Vatikán, aby se za činy omluvil. Ten tak zatím neučinil.
V reakci na nález hrobů se první červnový den vydali na Ryersonovu sochu opět zaútočit vandalové, 6. června se jim pak podařilo ji úplně shodit.
Oxfordská univerzita odmítla odstranit sochu kolonizátora
Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, kterého byla škola v Kamloops součástí, za „kulturní genocidu“. Podle zprávy vládní systém, který fungoval mezi roky 1831 a 1996, násilně vyhnal z domovů na 150 tisíc dětí, z nichž mnohé byly v internátních školách vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění.
Bývalý kanadský premiér Stephen Harper se původním obyvatelům z řad kanadských Indiánů a Inuitů za útisk omluvil v roce 2008.