Hlavní obsah

Demonstranti v Torontu strhli sochu učitele z 19. století

Toronto

Demonstranti v Kanadě strhli sochu tvůrce kanadského systému škol pro původní obyvatele Egertona Ryersona. Reagovali tak na nález masového hrobu s ostatky více než 200 dětí kanadských původních obyvatel na někdejší katolické škole. Papež František dal v neděli najevo lítost, představitelé tamní komunity jeho vyjádření ale nepřijali, chtějí omluvu.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Demonstranti v Kanadě strhli sochu zakladete církevních škol, na jejichž pozemku se našly ostatky 215 dětíVideo: Reuters

Článek

Egerton Ryerson byl jeden z nejvýznamnějších kanadských pedagogů a myslitelů 19. století. Zásadně se podílel na formě kanadských internátních škol pro původní obyvatele. Vláda s ním také několikrát konzultovala vznik zákonů, které se bezprostředně týkaly záležitostí Indiánů.

V roce 2018 jeho sochu v Torontu poškodili dva podporovatelé hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží) tak, že na ni vylili růžovou barvu.

Na konci května letošního roku bylo u bývalé katolické školy Kamloops nalezeno 215 dětských ostatků pohřbených v neoznačených hrobech. Událost šokovala zástupce domorodých obyvatel, kteří vyzvali Vatikán, aby se za činy omluvil. Ten tak zatím neučinil.

V reakci na nález hrobů se první červnový den vydali na Ryersonovu sochu opět zaútočit vandalové, 6. června se jim pak podařilo ji úplně shodit.

Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, kterého byla škola v Kamloops součástí, za „kulturní genocidu“. Podle zprávy vládní systém, který fungoval mezi roky 1831 a 1996, násilně vyhnal z domovů na 150 tisíc dětí, z nichž mnohé byly v internátních školách vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění.

Bývalý kanadský premiér Stephen Harper se původním obyvatelům z řad kanadských Indiánů a Inuitů za útisk omluvil v roce 2008.

Výběr článků

Načítám