Článek
O konfliktu jsou vzhledem k množství utajovaných skutečností jen mlhavé informace. Whistleblower podle agentury Reuters pochází z řad americké špionážní komunity a se svými poznatky se v srpnu svěřil generální inspekci tajných služeb. Ministerstvo spravedlnosti pak další procedury zablokovalo.
O problému ve čtvrtek za zavřenými dveřmi jednal výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb. Jeho šéf Adam Schiff po schůzi prohlásil, že sdělení whistleblowera je „důvěryhodné“ a „naléhavé“ a mělo by být postoupeno Kongresu.
V amerických médiích se objevují spekulace o totožnosti tajemného zahraničního státníka, jemuž měl Trump cosi slibovat. Padají jména severokorejského diktátora Kim Čong-una, íránského prezidenta Hasana Rúháního nebo vysokých ukrajinských činitelů.
Sám Trump veškerá podezření odmítl. Ve čtvrtek na Twitteru napsal, že jeho telefonické rozhovory nepochybně monitorují „různé americké agentury“ a možná i cizina. „Vzhledem k tomu snad nikdo nemůže být tak pitomý, že by věřil tomu, že povídám něco nepatřičného,“ konstatoval prezident.