Článek
"Jen se svobodným přístupem k informacím a k různým názorům budete moci plně využít svůj potenciál," řekl dále šéf Bílého domu.
Obama navštívil Kubu jako první úřadující americký prezident po 88 letech a setkal se i s tamními disidenty. Ve vstřícně vedeném projevu přenášeném po celé Kubě mimo jiné vyzval americký Kongres ke zrušení obchodní blokády karibské země.
Většinu Kongresu ale drží republikáni, kterým nejsou Obamovy námluvy s kubánským režimem příliš po chuti. Tvrdí, že nejprve musí přijít na řadu demokratizační změny na Kubě.
Ve prospěch řadových Kubánců
Právě za výzvu ke zrušení embarga si ale Obama, hovořící k publiku Velkého divadla v Havaně, vysloužil největší potlesk. Lidé však aplaudovali i jeho slovům, že všechna dosavadní dílčí zlepšení zablokovaných ekonomických a diplomatických vztahů jsou ve prospěch řadových Kubánců.
Již v pondělí se Barack Obama jednal s kubánským vůdcem Raúlem Castrem. Řeč byla o možnostech hospodářské spolupráce, rozvoje turistiky a rovněž o demokracii a lidských právech, jejichž porušování podle něho stojí v cestě ke zrušení více než půl století platného embarga. [celá zpráva]
Castro v pondělí odmítl, že by na Kubě byli političtí vězni a prohlásil, že žádná země nedodržuje lidská práva stoprocentně.
Americký prezident sice přímo nevyzval ke změně režimu, lidé se však podle něho nemají bát změn a musí si uvědomit, že mají věci ve svých rukou. USA jim podle něho demokracii silou vnucovat nebudou ani nemohou.
Opatrná podpora disentu
Součástí programu posledního dne Obamovy cesty bylo v úterý i setkání s kubánskými disidenty. To bylo podle amerických diplomatů předem dohodnutou podmínkou celé návštěvy.
V krátkém projevu na soukromé schůzce na velvyslanectví USA prezident ocenil "mimořádnou odvahu" kubánské opozice a podle agentury AP vyjádřil nesouhlas s represemi Castrova režimu.