Článek
Darčijev se jednání v Istanbulu účastnil a převzal americkou nótu, poznamenal list Kommersant, podle kterého by se novým americkým velvyslancem v Moskvě mohl stát zvláštní vyslanec pro Libyi Richard Norland.
Udělení agrément je pokládáno za „zelenou“, aby Moskva oficiálně jmenovala Darčijeva velvyslancem. „Jeho odjezd do Washingtonu se očekává v nejbližší době,“ uvedlo ministerstvo na své internetové stránce.
Darčijev působil v letech 2005 až 2010 na ruském velvyslanectví ve Washingtonu jako rada. Od října 2014 do ledna 2021 byl ruským velvyslancem v Kanadě, připomněla agentura Interfax. Rusko nemá svého velvyslance v USA od doby, kdy Anatolij Antonov loni v říjnu ukončil své působení ve Washingtonu.
Oteplení vztahů?
Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem prudce ochladly po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym a rozpoutání ozbrojeného povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny na jaře 2014 a poklesly pod bod mrazu po invazi ruských vojsk na Ukrajinu, která se s pomocí Západu brání ruské agresi již více než tři roky.
Po návratu amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu se ale objevily příznaky oteplení – Trump tento měsíc telefonicky hovořil se svým protějškem Vladimirem Putinem, což byl první rozhovor vůdců obou zemí od února 2022, kdy Trumpův předchůdce Joe Biden hovořil s Putinem krátce před jeho rozkazem k invazi na Ukrajinu. Po telefonátu následovalo první oficiální americko-ruské jednání, které se 18. února uskutečnilo za účasti ministrů zahraničí obou zemí v Rijádu. Tento čtvrtek následovalo šestihodinové jednání na úrovni diplomatů a expertů v Istanbulu, kde ruská strana mimo jiné navrhla obnovit přímé letecké spojení mezi USA a Ruskem.