Článek
„Máme zprávy o balonu letícím nad Latinskou Amerikou. Považujeme ho za další čínský špionážní balon,“ uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Polohu balonu blíže neupřesnil.
I u balonu nad USA americké úřady uvedly, že „jistě“ jde o balon vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad vojenskými objekty v USA. Zvažovaly jeho sestřelení, ale nechaly ho letět dál, protože je příliš velký a mohl by při dopadu způsobit škody.
Čínské ministerstvo zahraničí v pátek prohlásilo, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balon, který nedokáže sám dobře manévrovat, a nad USA jej zanesl vítr.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil na víkend plánovanou návštěvu Pekingu.
Blinken v pátek mluvil s čínským ministrem zahraničí Wangem Ji a dal mu jasně najevo, že „přítomnost čínského pozorovacího balonu v americkém vzdušném prostoru se jasným porušením americké svrchovanosti a mezinárodního práva“.
Dodal, že jsou USA stále pro diplomatické jednání s Čínou. „Plánuji navštívit Peking, až to podmínky umožní. Prvním krokem je dostat pozorovací zařízení z našeho vzdušného prostoru. Na to se nyní zaměřujeme.“
V sobotu čínské ministerstvo zahraničí dodalo, že přítomnost balonu ve vzdušném prostoru Spojených států je nehoda, kterou zapříčinila vyšší moc. Někteří politici a média v USA ji podle tohoto úřadu využívají k útočení na Čínu a k její diskreditaci.