Článek
Volby na Portoriku pouhé dva dny před posledními primárkami v Montaně a Jižní Dakotě následovaly po sobotním rozhodnutí Demokratické strany zkrátit výsledky sporných primárek na Floridě a v Michiganu na polovinu. Tento kompromis připravil Clintonovou o poslední možnost dohonit Obamu v počtu delegátů nominačního sjezdu, v němž má illinoiský senátor po nedělních primárkách stále náskok téměř 160 volitelů.
Krátce po volbách na Portoriku Obama své soupeřce poblahopřál a ocenil její veřejné služby a neúnavnou práci během kampaně. "Bude skvělým přínosem na cestě k listopadovým volbám... Jakékoli rozdíly, které mohou být mezi senátorkou Clintonovou a mnou, blednou ve srovnání s našimi (republikánskými) protivníky," řekl.
Clintonová ve vítězném projevu dala jasně najevo, že se v boji o nominaci nevzdává. "Pro naši kampaň hlasovalo více voličů než pro kteréhokoli jiného kandidáta v dosavadních prezidentských primárkách," prohlásila. Verdikt stranického výboru o primárkách na Floridě a v Michiganu veřejně nenapadla, pouze zopakovala, že volby neskončí, dokud některý z kandidátů nezíská většinu hlasů na sjezdu.
Senátora Obamu, který by se mohl stát prvním černošským prezidentem USA, dělí před volbami v Montaně a Jižní Dakotě od zisku nominace 49 delegátských hlasů. V úterních volbách je v sázce dohromady 31 volených delegátů, kteří se rozdělí mezi oba kandidáty podle poměru odevzdaných hlasů. Pokud se Obamovi podaří přesvědčit dostatek superdelegátů, tedy stranických funkcionářů a poslanců, kteří mohou na sjezdu hlasovat podle vlastního uvážení, mohl by příští týden oznámit nominační vítězství.
"Nebude-li to v úterý, myslím, že to bude velmi brzy," řekl v neděli Obamův mluvčí Robert Gibbs v televizi ABC.