Článek
Podle Pekingu to mělo být zařízení na průzkum meteorologických jevů ve vysokých hladinách atmosféry, podle Washingtonu nový způsob sofistikované špionáže. Do čínsko-amerického sporu o účel podezřelého balonu, který se na přelomu letošního ledna a února několik dní vznášel nad územím Kanady a USA, nyní vnesly alespoň částečné jasno první výsledky průzkumu trosek zařízení.
List The Wall Street Journal (WSJ) nyní uvádí, že balon byl „prošpikován“ špionážní technikou umožňující pořizování fotografií, videí a dalších informací. WSJ se odvolává na zprávu z vyšetřování, na němž se podílelo několik amerických federálních úřadů včetně kontrarozvědky FBI.
Incident s balonem se už nikdy nesmí opakovat, vzkázal Blinken Číně
Velká část zajištěné špionážní techniky byla vyrobena v USA a obsahuje i komponenty, které se běžně dají pořídit na amerických e-shopech, uvádí WSJ. Balon byl ale doplněn o součástky čínské výroby. Podle vyšetřovací zprávy však zařízení nebylo schopno data předávat do Číny.
Poté, co byl balon nad územím USA začátkem roku detekován, americké úřady nejprve s jeho likvidací několik dní váhaly – údajně s tím, že jeho zničení nad pevninou by mohlo ohrozit lidské životy. Balon byl nakonec sestřelen až nad Atlantským oceánem, podle Američanů takovým způsobem, aby se později z jeho trosek dalo co nejvíce „vytěžit“. Což se nyní děje.
Celá kauza značně zhoršila vztahy mezi USA a Čínou. Americký ministr obrany Antony Blinken kvůli ní mimo jiné odvolal plánovanou návštěvu Číny a ta se uskutečnila teprve začátkem června.