Článek
Peking upřednostňuje, aby TikTok i po možném prodeji zůstal ve vlastnictví mateřské společnosti ByteDance, která se snaží zákaz aplikace u amerického Nejvyššího soudu napadnout. Soud nicméně už v pátek naznačil, že zákonu nebude nijak bránit, píše agentura Bloomberg.
Čínští představitelé v současnosti diskutují o tom, jakým způsobem spolupracovat s budoucí administrativou Donalda Trumpa, který usedne do Bílého domu 20. ledna. A jedna z variant právě je, že by Musk spravoval americké operace čínské sociální sítě, uvedly osoby obeznámené se situací. Problém se však může vyskytnout s čínskými politickými špičkami, které budou mít při možném prodeji velké slovo.
Jednou z variant čínské vlády je, že by Musk spravoval americký TikTok společně s Číňany. Tato sociální síť má v USA okolo 170 milionů uživatelů. Musk navíc má svoji vlastní společnost s umělou inteligencí xAI, která by mohla těžit z obrovského množství dat TikToku, píše Bloomberg.
Úředníci ovšem ještě nedosáhli pevné shody na tom, jak přesně budou postupovat. Podle lidí obeznámených se situací jednání stále probíhají. Zároveň není jasné, do jaké míry je společnost ByteDance seznámena s diskusí čínské vlády nebo zda Musk se společností jakkoli jednal o možných podmínkách prodeje či společné správy sítě.
Musk se k situaci nijak nevyjádřil. Už loni v dubnu nicméně prohlásil, že by TikTok měl být i nadále dostupný v USA. „Podle mého názoru by TikTok neměl být zakázán v USA, i když by takový zákaz mohl být prospěšný pro síť X,“ uvedl tehdy. „Bylo by to ovšem v rozporu se svobodou slova a projevu. To není to, v co Amerika věří,“ dodal.
V případě prodeje by se tak nejbohatší muž světa stal majitelem již druhé sociální sítě. Koncem října 2022 totiž dokončil koupi Twitteru, dnešního X. Jedním z prvních kroků bylo, že ze společnosti vyhodil 90 procent zaměstnanců, včetně drtivé většiny týmu, který monitoroval obsah sítě. To mělo za následek šíření dezinformací nebo dětské pornografie.
Zákaz TikToku
Zákonodárci a regulační orgány na Západě čím dál častěji vyjadřují obavy, že TikTok a jeho mateřská společnost ByteDance mohou zneužívat citlivá data uživatelů, jako jsou informace o poloze, a předávat je do rukou čínské vlády. Poukazují přitom na zákony, díky nimž může čínská vláda požadovat data jak od čínských společností, tak i od občanů s cílem je použít jako zpravodajské informace.
Obávají se však také toho, že Čína síť využívá k rozšiřování dezinformací, což se projevilo například v rumunských prezidentských volbách, jejichž zrušené první kolo ovládl proruský nacionalista hlásící se k Antonescuově fašistickému režimu.
TikTok navíc z bezpečnostních důvodů zakazují v Česku jak soukromé firmy, tak i státní úřady.