Článek
Softwarový gigant měl všechny dotčené organizace o úniku dat již informovat. Čína se podle Microsoftu měla dostat do aplikací programu Microsoft 365, do kterého patří například i e-mailový klient Microsoft Outlook.
Americké ministerstvo obchodu potvrdilo, že ho Microsoft o hackerském útoku informoval.
„Společnost Microsoft informovala ministerstvo o napadení systému Microsoft Office 365, kvůli kterému jsme přijali okamžitá opatření, abychom mohli ihned zareagovat,“ řekl BBC mluvčí amerického ministerstva obchodu.
„Monitorujeme naše systémy a v případě zjištění dalších aktivit budeme neprodleně reagovat,“ dodal resort.
Podle amerických médií mělo být cílem čínských hackerů také ministerstvo zahraničí. To ale situaci nekomentovalo, jak uvedla BBC.
Padělané tokeny
K e-mailům se měla dostat čínská hackerská skupina Storm-0558, a to pomocí padělaných digitálních autentizačních tokenů, které systém při přihlašování vyžaduje. Tyto tokeny se obvykle používají k ověření totožnosti jednotlivých osob.
„Storm-0558 cílí především na vládní agentury v západní Evropě a zaměřuje se na špionáž, krádež dat a získávání přístupových údajů,“ uvedl Microsoft.
Podle softwarového giganta začala Čína útočit v polovině května, nyní se už ale Microsoftu mělo podařit „zmírnit intenzitu útoku a kontaktovat postižené zákazníky“.
„Přidali jsme podstatné automatické detekce známých indikátorů kompromitace spojených s tímto útokem. A nenašli jsme žádné důkazy o dalších (neoprávněných) přístupech,“ vysvětlila americká společnost zlepšení bezpečnosti svých aplikací, ke kterému po zjištění útoku přistoupila.
Není to první obvinění. Čína ho odmítá
Čínské velvyslanectví v Londýně agentuře Reuters řeklo, že toto obvinění je „dezinformace“, a označilo vládu USA za „největší hackerské impérium na světě“ a za „globálního kybernetického zloděje“.
Microsoft už v květnu uvedl, že čínští hackeři používají „skrytý“ malware k útoku na kritickou infrastrukturu na amerických vojenských základnách na Guamu.
Přístavy a letecké základny na Guamu, který je klíčovou vojenskou základnou USA, by měly zásadní význam pro případnou reakci Západu na konflikt v Asii.
I tento útok však Peking odmítl a označil obvinění za „vysoce neprofesionální“ a „dezinformační“.