Článek
Podle toho, co před zveřejněním ze zprávy uniklo, byly výslechové metody CIA, považované některými už tak za mučení, ještě tvrdší, než se původně uvádělo. Zadržení byli podrobováni nejen odpírání spánku a opakovanému simulovanému topení, ale i bití, ponižovaní a vystavování chladu. Uzavřeni byli v extrémně malých prostorách.
Zpráva také zmiňuje, že proti nim bylo používáno sexuálních výhružek. Jednomu ze zadržovaných věznitelé hrozili, že bude podroben sexuálním praktikám s násadou od koštěte, dalšímu, že k tomu použijí roztočenou vrtačku.
Když o těchto praktikách v srpnu unikly na veřejnost první informace, prezident Barack Obama to komentoval slovy: „Prováděli jsme věci, které jsou v rozporu s našimi hodnotami.“
CIA se hájí
CIA ale svůj postup hájí, jeden z jejích vyšetřovatelů řekl televizi Fox News, že právě tvrdé vyšetřovací metody zlomily Chálida Šajcha Muhammada, který naplánoval útoky z 11. září. Podle něj pak poskytl na dva tisíce zpravodajských informací. Ty ovšem nikdy nebyly specifikovány. [celá zpráva]
Chálid byl podroben waterboardingu v celkem 183 případech a sám řekl, že si občas vymýšlel, aby vyslýchající uspokojil. [celá zpráva]
BBC podotkla, že z toho, co zatím ze zprávy uniklo, výslechy nepřinesly žádné zpravodajské informace, které by vedly k záchraně lidských životů, čímž by se mohly obhajovat.
CIA podle BBC také neinformovala Bílý dům pravdivě o programu. Další zástupce CIA ale Fox News řekl, že CIA byla povzbuzována zákonodárci, aby udělala cokoliv, co zabrání dalším útokům podobného rozsahu. Podle něj se konalo na třicet schůzí, než byl program spuštěn.
Tajné služby se už v neděli zastal bývalý prezident George Bush, který program schválil: „Jsme šťastni, že máme muže a ženy, kteří tvrdě pracují v CIA naším jménem. Jsou to patrioti, a ať už tvrdí zpráva cokoli, jestliže snižuje jejich přispění, není to podložené.“
Kritika zveřejnění
O zveřejnění bylo rozhodnuto v dubnu. Dlouho se odkládalo kvůli sporům ve Washingtonu, co smí být odtajněno. Na veřejnost se dostane jen 480 stránek, celá zpráva senátního výboru pro zpravodajské služby, mající 6000 stran, zůstane tajná.
Přestože Bílý dům podporoval vyšetření činnosti i zveřejnění, zároveň doporučoval ministru zahraničí Johnu Kerrymu, aby dvakrát zvážil, co se může odtajnit v současném neklidném světě. Kerry už dříve žádal šéfku senátního výboru pro zpravodajské služby Dianne Feinsteinovou, aby zvážila změnu termínu zveřejnění zprávy.
Mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl v pondělí, že Obamova vláda vítá zveřejnění, ale dodal, že existují náznaky, že by kvůli němu mohlo vzrůst riziko pro americké úřady ve světě: „Vláda podnikla prozíravé kroky, aby zajistila bezpečnostní opatření v těchto místech.“
Poté, co americká vláda oznámila zpřísnění bezpečnostních opatření, republikáni Marco Rubio a Jim Risch zkritizovali plán zveřejnit zprávu a označili to za partyzánskou akci demokratů v senátním výboru pro zpravodajské služby: „Máme obavy, že zveřejnění zprávy by mohlo ohrozit životy Američanů v zámoří, ohrozit americké vztahy se zahraničními partnery a případně podnítit násilí a vytvořit politické problémy našim spojencům. Mohla by být použita jako nástroj pro verbování našich nepřátel. Prostě zveřejnění je lehkomyslné a neodpovědné.“
Program CIA umožňující používat extrémně tvrdé výslechové metody byl prošetřován už dříve, ale předchozí šetření uzavřené v roce 2012 nevedlo k žádným obviněním, což tvrdě kritizovali obhájci lidských práv.