Článek
Podrobná studie bude vydána v magazínu Geophysical Research Letters. Za celou prací stojí Goddard Institute for Space Studies, který zaštiťuje NASA.
Slunce procházelo v posledních deseti letech svým klesajícím cyklem, což znamená, že na Zemi dopadalo méně slunečního svitu. Na chladnějším podnebí se pak podílel v oblasti Pacifiku i jev El Niño.
Fakt, že v uplynulých deseti letech nebyly globálně překonány rekordní teploty, využívají jako hlavní argument popírači globální změny klimatu.
Vědci ale tvrdí, že se ukáže, že globální oteplování je natolik výrazné, že ani přírodní úkazy, jako právě sluneční fáze, jej nedokážou zmírnit. "Vliv člověka na oteplování planety je již natolik obrovský, že v budoucnu nebude mít zřejmě žádný přírodní úkaz možnost ho dlouhodobě upravit či změnit, jak tomu bylo doposud," dodal Gareth Jones, který zkoumá změny klimatu.
Skleníkové plyny tvoří jakousi baňku
Očekávané teploty v blízkých letech budou vyšší kvůli většímu množství skleníkových plynů, které zjednodušeně řečeno vězní teplo v naší atmosféře. V kombinaci se vzestupným solárním cyklem a novou teplou fází El Niña, do které se v tomto období dostává, lze čekat rapidní oteplení.
Podle Garetha Jonese bude polovina nadcházejících deseti let teplejší než rekordní rok 1998. Právě v ten rok byly zaznamenány zatím nejvyšší teploty.
Navíc po těchto deseti letech, kdy by Slunce mělo být opět ve své "chladné" fázi, bude každý další rok s průměrnými teplotami nižšími než v roce 1998, považován za neobvyklý.