Článek
„V Chile mučí, znásilňují a zabíjejí,“ hlásal nápis na zpěvaččině obnaženém poprsí. Když umělkyně přebírala cenu, recitovala báseň „Chile, tvá bolest mne zraňuje“ a řekla, že věnuje cenu své zemi. „Chci poděkovat svým kolegům, a zejména veřejnosti, lidem, fanouškům, kteří tam jsou. Bez lidí by se nic nestalo,“ uvedla.
Protesty, které mají už 20 obětí a tisíc zraněných, začaly před měsícem kvůli zvýšení jízdného v metru, ale postupně v nich začaly nabývat na významu politické otázky. Jednou z klíčových je změna ústavy, která pochází ještě z dob diktátora Augusta Pinocheta a není v ní zakotvena odpovědnost státu za poskytování zdravotní péče a výuky.
O půlnoci byla uzavřena dohoda o míru a vytvoření nové ústavy, o které se bude hlasovat v dubnu.
Chilští policisté střílí demonstrantům do očí. Oslepili jich už přes dvě stovky
Demonstranti také požadují, aby byly zveřejněny tři verze návrhu nové ústavy, lišící se tím, kolik zástupců by mělo být přímo voleno a kolik jmenováno.
Mon Laferte nebyla jedinou umělkyní, která se věnovala na dvacátém ročníku cen Latin Grammy politice. Nikaragujský zpěvák Luis Enrique, který přebíral cenu za nejlepší folkové album, řekl: „Nikaragua je stále ve válce. Pokračuje v boji za svobodu.“
Portoričan Residente ze skupiny Calle 13 vyzval k rovnosti.