Článek
O případu v pondělí informoval Deník N. Informace o úspěšné spolupráci FBI a české policie potvrdil ředitel Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislav Brejcha také v rozhovoru pro server Blesk.cz.
FBI na začátku listopadu podle Deníku N zachytila komunikaci Čecha s Američanem na sociální síti. „Výsledek šetření ukazoval na hrozbu možné střelby na území Spojených států, jejímž cílem se měly stát děti. FBI provedla okamžitě opatření a zjistila, že hrozba je reálná,“ řekl Brejcha.
Američané všechny zachycené informace předali českým policistům. Ti během krátké doby zjistili, kdo je Čech, s nímž Američan komunikoval, a navštívili ho u něj doma. Na případu v Česku pracovali lidé z NCTEKK i dalších složek, uvedl Brejcha. „Díky naší spolupráci jsme během čtyř dnů identifikovali pachatele plánujícího potenciální střelbu ve škole ve Spojených státech,“ dodal šéf centrály v rozhovoru pro Blesk.cz.
Střelbu plánoval za pár dní
FBI poté i díky informacím od české policie potvrdila podezření, že se muž chystal střílet ve škole. Američtí vyšetřovatelé u něj provedli domovní prohlídku a zadrželi ho. Střelbu chtěl uskutečnit jen několik dní poté, co do Prahy přišla z Washingtonu žádost o pomoc, poznamenal Brejcha.
Čech, který s Američanem komunikoval prostřednictvím sociální sítě, nebyl zadržen a není z ničeho podezřelý. Na přípravách útoku se nijak nepodílel ani k němu podezřelého nijak nepobízel, uvedl Deník N.
Ředitel FBI Christopher A. Wray kvůli tomuto případu české policejní centrále poděkoval a řediteli a jeho týmu udělil plaketu za vynikající spolupráci.