Článek
„Střední Evropa byla v minulosti ovlivněna expanzí nedemokratických mocností, nemohli jsme svobodně rozhodovat o svém osudu,“ řekla Černochová. Proto má podle ní podpis smlouvy pro Česko hluboký význam.
Šéf Pentagonu řekl, že strategické partnerství USA a Česka nebylo nikdy silnější. Platí to podle něho hlavně po ruské invazi na Ukrajinu. Při schůzce s Černochovou děkoval Česku kromě jiného za jeho podporu Ukrajině a za to, že se zavázalo Kyjevu pomáhat tak dlouho, jak to bude potřeba.
Vytyčení cesty pro americká vojska
Už během úterý Černochová zdůrazňovala, že nejde o smlouvu o pobytu amerických vojáků v ČR nebo o smlouvou týkající se umístění vojenské základny.
Smlouva nicméně podmínky pobytu amerických vojáků na českém území ošetřuje a zabývá se i podmínkami využití vojenských zařízení americké armády na území ČR.
Jak přesně by měla smlouva o obranné spolupráci s USA zvýšit bezpečnost České republiky, v ní napsáno není. Z toho, jak ji ministryně obrany potažmo česká vláda takzvaně komunikují, vyplývá, že by měly větší záruky ze strany Američanů pramenit už z čirého faktu intenzivnější spolupráce obou zemí.
Letos 26. dubna vláda schválila česko-americkou dohodu, která má podle ní nastavit podmínky možné spolupráce s americkými ozbrojenými silami na území ČR. Smlouvu musí po podpisu ministry schválit obě komory českého Parlamentu a podepsat prezident.
Dohoda neřeší konkrétní pobyt amerických vojáků nebo případný vznik americké základny na českém území. Smlouvu DCA, nebo její ekvivalent, má s USA většina z aliančních zemí.