Článek
Georgetownská univerzita uvedla, že Darju pozvala, aby poukázala na těžké postavení politických vězňů ve světě. Alexej Navalnyj je ostrým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina a korupce v Rusku a od roku 2021 je v Rusku vězněn na základě obvinění z podvodu v procesu, který jeho příznivci označili za politicky motivovaný. Jeho dcera Darja společně s jeho manželkou v té době vystupovaly jako jeho zástupkyně.
Studenti poukazují na to, že se vyjadřoval o přistěhovalcích jako o „švábech“, pronesl urážky na adresu homosexuálů a teprve nedávno řekl, že by měl být Krym navrácen Ukrajině. Amnesty International ho dokonce načas kvůli jeho výrokům zbavila označení vězně svědomí.
Vzhledem k probíhající válce na Ukrajině a nedávnému uvěznění novináře deníku The Wall Street Journal Evana Gershkoviche v Rusku se Navalná, dvaadvacetiletá studentka psychologie na Stanfordově univerzitě, zdála být škole vhodnou volbou, která by zdůraznila svobodu slova a zároveň se vymezila vůči chování Kremlu. Řada ukrajinských a gruzínských studentů měla ale na věc jiný názor.
Ukrajinská studentka posledního ročníku Iryna Tiasková uvedla, že by jednou chtěla pracovat v ukrajinském parlamentu a vyobrazení s ruskou politickou osobností, ať už proválečnou, či nikoliv, by jí mohlo v budoucnu uškodit. „Lonští absolventi podávali ruku Blinkenovi, který přednášel projev. Mám jí snad podat ruku já? To neudělám, ani kdybych musela,“ řekla Tiasková.
Když se o tom, že mezi řečníky bude Navalná, dozvěděla ukrajinská studentka Ruslana Kočmarová, myslela si, že „to je špatný vtip“. Začala pak organizovat protest studentů.
Studenti adresovali vedení školy řadu rozhořčených dopisů a stovky studentů, vyučujících a absolventů podepsaly petici proti pozvání Navalné na kampus.
Univerzita pozvání nezruší
Univerzita reagovala tím, že se snažila rozptýlit pozornost na vícero řečníků. K přednesení projevu pozvala také Debru Ticeovou, matku vězněného novináře Austina Ticeho, a zimbabwského pastora a bojovníka proti korupci, nespravedlnosti a chudobě Evana Mawarireho. Vedení nicméně neuvažuje o tom, že by Navalnou z programu vyřadilo.
„Jednou rozeslané pozvánky už nestahujeme ani neodrazujeme řečníky od toho, aby zde vystoupili,“ řekl Joel Hellman, děkan fakulty mezinárodních vztahů. „Když mezi studenty vzniknou obavy, s řečníky komunikujeme, aby je mohli v projevech vzít v úvahu,“ dodal děkan.
Studenti mají nyní v plánu svůj nesouhlas projevit i v momentě, kdy Navalná při promoci vystoupí na pódiu; mnoho absolventů hodlá stát zády k pódiu s ukrajinskými vlajkami v rukách na znamení pokojného protestu.
Navalnyj už není vězněm svědomí. Kvůli starému klipu o migrantech
Amnesty International se opět rozmyslela. Navalnyj je pro ni znovu vězněm svědomí
Z diskuzí na sociálních sítích je patrné, že vůči projevu Navlané se neohrazují všichni studenti, někteří jej naopak vyhlíží s očekáváním. Konec jarního semestru je v Georgetownu nicméně obdobím, kdy se všichni soustředí na závěrečné zkoušky a oslavy konce roku. Letos, jak uvedla jiná ukrajinská studentka, „to byl chaos a nepořádek“.
Fakulta mezinárodních vztahů Georgetownské univerzity je plná studentů, kteří se v příštích letech pravděpodobně stanou vlivnými činiteli na mezinárodní scéně, a k příležitosti promoce proto na školu s projevem cestují významné osobnosti. V minulých letech se na pódiu vystřídali například ministr zahraničí Antony Blinken, generální tajemník OSN António Guterres a bývalá ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.