Článek
„Obrana lidí zavražděných za uplatňování svého práva na svobodu projevu je základní hodnotou PEN klubu,” uvedl předseda organizace Andrew Solomon. Ocenění podle něj náleží současné redakci za to, že se nenechala násilím zastrašit.
Při teroristickém útoku na redakci časopisu Charlie Hebdo zahynulo letos v lednu 12 lidí včetně šéfredaktora a několika karikaturistů. První vydání po atentátu se ale objevilo v řádném termínu 14. ledna díky podpoře předních francouzských redakcí a rychle se vyprodalo, stejně jako jeho pozdější dotisky.
Celkem vyšel Charlie Hebdo v sedmi miliónech exemplářích. Před útokem přitom činil týdenní náklad asi 60 000 kusů.
Názorové střety
Rozhodnutí PEN klubu udělit cenu za odvahu bránit svobodu projevu redakci časopisu Charlie Hebdo nepřijali kladně všichni.
Šest předních spisovatelů, například kanadsko-srílanský prozaik a básník Michael Ondaatje, nigerijsko-americký spisovatel a historik umění Teju Cole či americká autorka Rachel Kushnerová, se na protest odmítlo zúčastnit slavnostní ceremonie. Dalších více než sto autorů podepsalo protestní dopis. Odpůrci povětšinou kritizovali „kulturní netoleranci” redaktorů časopisu. [celá zpráva]
Na stranu časopisu se dnes naopak postavil například Art Spiegelman, kreslíř a autor komiksu Maus. Už dříve rozhodnutí PEN klubu udělit cenu redakci Charlie Hebdo podpořil Salman Rushdie, autor Satanských veršů, kvůli kterým mu islamisté vyhrožují smrtí.
Do debaty se připojil při přebírání ceny PEN klubu za celoživotní dílo a Allenovy nadace za službu literatuře také britský dramatik a scénárista českého původu Tom Stoppard. V boji za svobodu slova si podle něj nelze vybírat. "PEN klub neexistuje proto, aby bránil některé pronásledované spisovatele a jiné pronásledované spisovatele nebránil," uvedl.