Článek
Učinil tak na základě dohody o spolupráci se zvláštním vyšetřovatelem Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI) Robertem Muellerem, který se zabývá vlivem Ruska na prezidentské volby v roce 2016.
Na základě dohody by se měly soudy přestat zabývat několika body obžaloby ve dvou Manafortových případech, u kterých se porota nedokázala shodnout na jeho vině.
Ze stolu by tyto body obžaloby měly být svrženy v okamžiku, kdy bude Manafort odsouzen nebo dokončí spolupráci, uvedla agentura Reuters.
Bílý dům na zprávu reagoval prohlášením, že dohoda o spolupráci, kterou uzavřel Paul Manafort, nemá absolutně nic společného s prezidentem nebo jeho vítěznou kampaní z roku 2016.
Poradce Janukovyče
Americká porota už v srpnu uznala Manaforta částečně vinným z defraudací a daňových podvodů. Verdikt byl prvním vítězstvím pro Muellera, který vyšetřuje údajné ruské ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016. O výši trestu soud dosud nerozhodl.
V roce 2016 Manafort působil v Trumpově volebním štábu a dva měsíce ho dokonce i vedl. Z týmu Manaforta vyhodili v srpnu 2016 po zprávách tisku, že vydělal milióny dolarů jako poradce prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. V minulosti lobbista pracoval také pro bývalé prezidenty Geralda Forda, Ronalda Reagana a George Bushe.