Článek
Třiapadesátiletého bývalého agenta formálně obvinila federální velká porota ve státě Virginie v jednom bodě ze spiknutí za účelem shromažďovat a předávat informace týkající se národní obrany zástupci cizí vlády. V dalších dvou bodech byl Lee obviněn z nezákonného přechovávání dokumentů souvisejících s národní obranou, informovala agentura Reuters.
Lee, který pro CIA pracoval v letech 1994 až 2007, byl v lednu zadržen na mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho. Podle Reuters má trvalé bydliště v Hongkongu.
Podle ministerstva spravedlnosti USA Leeho v roce 2010 kontaktovali dva čínští tajní agenti a nabídli mu za informace peníze.
Zadrželi ho v lednu
Ministerstvo spravedlnosti už dříve informovalo, že v roce 2012 agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali jeho hotelové pokoje během pobytů ve státě Virginie a na Havajských ostrovech a objevili dva sešitky s ručně zapsanými informacemi, které zahrnovaly takové podrobnosti jako pravá jména a počty tajných agentů CIA.
Lee byl zadržen v lednu na letišti v New Yorku. Spekulovalo se, že Lee mohl vyzradit Číně jména amerických agentů a jejich spolupracovníků. Od roku 2010 bylo v Číně zabito a uvězněno dvacet informátorů CIA.
Naturalizovaný etnický Číňan Lee sloužil v letech 1982 až 1986 v americké armádě. V CIA začal pracovat v roce 1994. Byl vycvičen pro utajenou komunikaci, odhalení pozorování, získávání spolupracovníků i výplatu spolupracovníků a placení informací. Měl prověření pro zacházení s tajnými operacemi a podepsal několik tajných dohod.[celá zpráva]
V roce 2007 ale odešel. Podle lidí, co ho znali, kvůli tomu, že byl nespokojen s pomalým kariérním postupem, uvedl list The New York Times.
Lee po odchodu z CIA v roce 2007 žil v Hongkongu a pracoval pro aukční síň. Americké orgány začaly Leeho vyšetřovat v roce 2012, když se s rodinou vrátil do Spojených států. Tehdy našli v jeho domech ve Virginii a na Havaji dva diáře s „reálnými jmény a telefonními čísly tajných zaměstnanců CIA“.