Článek
Gordon Brown převzal funkci předsedy britské vlády po Tonym Blairovi [celá zpráva], jenž měl k americkému prezidentovi blízko a podporoval jeho kroky na Blízkém východě, včetně invaze do Iráku. Intervence v Iráku a následný vývoj v zemi se nakonec stal jedním z důvodů, proč Britové žádali odchod premiéra Blaira.
Pozorovatelé proto po příchodu Browna předpovídali částečné ochlazení vztahů mezi Británií a Spojenými státy. Londýn navíc počátkem letošního roku oznámil částečné stažení svých sil z Iráku [celá zpráva] a jeho pokračování potvrdil i na konci předminulého týdne. [celá zpráva]
Brown však již před cestou do USA odmítl spekulace, že jeho nástupem vztahy obou zemí ochladly. [celá zpráva] Kromě jiného zdůraznil, že Británie bude dále aktivně podporovat Spojené státy v boji proti mezinárodnímu terorismu.
Gordon Brown s Georgem Bushem jednali i o celé škále dalších témat od světového obchodu, klimatických změn a amerických plánů na vybudování základny protiraketové obrany v Evropě až po problematiku Iráku, Kosova, Íránu či Dárfúru.