Článek
Americký přístup „pomozte si sami“ a celní politika prezidenta Trumpa by podle webu Politico mohla donutit spojence USA, aby začali hledat alternativní způsoby, jak zajistit vlastní bezpečnost, ale zbavit se závislosti na zbraních z USA.
To by zasadilo těžkou ránu americkému vojenskému průmyslu, který je nastaven na to, že zásobuje zbraněmi velkou část světa. Vniveč by přišla také důvěra a předvídatelnost globálních obranných vztahů, z nichž Washington a jeho spojenci dlouho těžili, uvedlo Politico.

F-35 v letu
Bílý dům ve svém exekutivním příkazu uvalujícím cla na dovoz do USA uvedl, že Spojené státy musí vyrábět díly „bez nepřiměřené závislosti na dovozu klíčových vstupů“, informoval web. „To se ale mnohem snadněji píše, než dělá,“ připomněl.
Pentagon strávil desetiletí budováním, financováním a rozšiřováním celosvětové sítě dodavatelů a společností, které nyní čelí clům. „Bez obranných výjimek by administrativa mohla zrušit velkou část této práce a zároveň zpozdit výrobu amerických zbraní pro všechny odběratele i samotnou americkou armádu,“ uvedl web.

Americký protiraketový systém Patriot na cvičení v Řecku
„Některé životně důležité komodity budou buď o hodně dražší než teď, nebo nebudou dostupné vůbec,“ poznamenal bývalý šéf akvizic Pentagonu Bill Greenwalt.
Výroba F-35 se může octnout v ohrožení
Cla – od 10 procent na dovoz zboží z Británie a Austrálie po 20 procent na import z Evropské unie – ohrožují především společné vojenské projekty, zejména výrobu stíhaček F-35, do níž je zapojeno 20 zemí, systémů protivzdušné obrany a protiraketové obrany, na nichž USA pracují společně s Izraelem a Norskem, a stavbu jaderných ponorek. Ta spojila ještě za Trumpova předchůdce Joea Bidena Spojené státy s Austrálií a Británií.

Americká jaderná ponorka SSN Oklahoma City se vrací na základnu na Guamu
„Můžete dodavatelům říci, aby se podíleli na zvýšených nákladech, nebo se pokusili najít levnější subdodavatele. To ale může trvat i roky. Není to tak, že lusknete prsty, a celý dodavatelský řetězec se přeskupí, jak vy zrovna potřebujete. Vyžaduje to spoustu času, úsilí a v neposlední řadě peněz,“ řekl Greenwalt.
Trumpova administrativa doufá, že cla napomohou vzniku více domácích pracovních míst tím, že se část výroby zahraničních zbraní přesune do USA. „Firmy ale nejspíše nemají dost kvalifikovaných lidí,“ varoval bývalý šéf akvizic.

Americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper
„Globální dodavatelský řetězec je mnohdy tak složitý, že některé produkty během procesu montáže překročí vícekrát hranice a tím na sebe ´nabalují´ víc tarifů,“ připomněl demokratický senátor a bývalý astronaut Mark Kelly.
„Ceny, které pak musí platit ministerstvo obrany, porostou. Náš (americký) rozpočet na obranu, pokud chceme zachovat stejnou armádu se stejnou výzbrojí, bude muset být vyšší,“ upozornil na další aspekt zavedení nových cel.