Článek
S odvoláním na analýzu odborného časopisu Nature Research to napsal server britského listu The Sun.
V rámci projektu britská biotechnologická společnost Oxitec v brazilském městě Jacobina v letech 2013 až 2015 vypouštěla 450 tisíc modifikovaných komárů původem z Kuby a Mexika týdně, konkrétně po dobu 27 měsíců.
Obrat po 18 měsících
Nejprve se ukázalo, že jejich „smrtelný” genom se ve velkém přenesl na místní populaci komárů Aedes aegypti a jejich počty klesaly.
Avšak po 18 měsících nastal obrat a jejich počet se opět vrátil na téměř výchozí úroveň, přičemž kombinace této komáří populace geneticky modifikovaných jedinců z komářích kmenů na Kubě a v Mexiku a brazilských komárů tropických mohla zrodit i agresivnější jedince.
Kvůli oteplování se do mírného pásma šíří tropické nemoci přenášené komáry
Jinými slovy, někteří potomci přežili a byli dostatečně silní na to, aby se rozmnožili, upozornil web Live Science.
Pro člověka prý nejsou nebezpeční
„Tvrdilo se, že geny z těch modifikovaných se nedostanou do běžné populace, jenže se v průběhu času stal opak a jejich potomci neumírají,” cituje Live Science prohlášení Jeffreyho Powella, profesora ekologie a evoluční biologie na americké Univerzitě Yale.
„Neexistuje však žádné známé zdravotní riziko pro člověka, které by mohlo pocházet z těchto hybridů,” dodal.
Komár přenášející viry zika a dengue se usídlil už v polovině Francie včetně Paříže
Jak konstatoval časopis Nature Research, jejich nebezpečnost je ale třeba teprve ověřit.
Komár tropický (egyptský) je hmyz původem z Afriky, který se rozšířil do subtropických a tropických oblastí celého světa. Je přenašečem horečky dengue, nemoci chikungunya, žluté zimnice či viru zika.