Článek
"Mezi státními zástupci se teď vede vážná debata o možnostech opětovného nabytí kontroly nad společností Entel, která bývala v rukou státu," citovala bolivijského prezidenta tamní tisková agentura ABI.
"Musíme nechat vypracovat studii, jsme povinni vrátit státu ty podniky, které už v rukou státu byly," pokračoval Morales. Ten je prvním domorodým vůdcem, který stanul ve funkci bolivijského prezidenta. Bolívie ale zůstává nejchudší zemí v Latinské Americe.
Entel je největší telekomunikační firmou v Bolívii a má kontrolu nad 80 procenty dálkových hovorů, které se tam uskuteční. Podobně na trhu mobilní komunikace má Entel podíl zhruba 70 procent. Telecom Italia má v Entelu 50procentní podíl, za který chce od Bolivijců zhruba 170 miliónů dolarů, v přepočtu 3,7 miliardy Kč.
Morales už loni v květnu znárodnil odvětví energetiky, které je významné hlavně zásobami zemního plynu. Začal tak plnit sliby, které dal svým stoupencům před prezidentskými volbami a které počítají s poměrně značným znárodňováním odvětví zaměřených na surovinové zdroje.
Znárodnění hlavní telekomunikační společnosti začátkem ledna ohlásil rovněž venezuelský prezident Chávez. [celá zpráva] Zatím není jasné, zda Chávez za společnost CANTV, jejímž většinovým vlastníkem je americká telekomunikační společnost, zaplatí.