Hlavní obsah

Boháči v Miami se Irmy nebojí. Věří, že jejich přepychové domy hurikán ustojí

Miami
Aktualizováno

Luxusní sídla v Miami čeká zásah hurikánem Irma. Úřady varují, že tak ničivá bouře tuto oblast dosud nepostihla. Někteří obyvatelé Miami se ale Irmy nebojí. Věří, že si za astronomické sumy investované do luxusního bydlení koupili i ochranu před hurikánem.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Evakuace obyvatel MiamiVideo: Reuters

Článek

Zůstat se rozhodla například Rodina Garyho Reada obývající 29. patro věžáku na lukrativní adrese Biscayne Boulevard. „Myslím, že nás čeká vichr o rychlosti 233 kilometrů v hodině. Budova je konstruována tak, aby vydržela nárazy větru o rychlosti 282 kilometrů za hodinu, takže bychom měli být v pořádku,“ řekl Read televizi CBS.

Má to jeden háček. Irma, která v pátek v Karibiku zeslábla, v noci na sobotu znovu posílila. Když dorazila na Kubu, dosahovala rychlost vichru už 258 kilometrů za hodinu. V sobotu dopoledne SELČ sice opět oslabila na čtvrtý stupeň, ale není vyloučeno, že až v neděli ráno (odpoledne SELČ) dorazí do Miami, bude opět silnější.

Foto: Wilfredo Lee, ČTK/AP

Pohled na nebe nevěstí nic dobrého. Nad jinak slunečným letoviskem Miami už se stahují mračna.

Readovi se ale už rozhodli. Zůstanou. Dopředu se zásobili dostatečným množstvím vody, konzerv a čerstvého ovoce. Věří, že doma vydrží do té doby, než se hurikán přežene, obnoví se zásobování a otevřou obchody. Ty již zejí prázdnotou.

Foto: Carlos Barria, Reuters

Centrum Miami čeká přímý zásah.

Rodina Garyho Reada zdaleka není jediná, která v Miami přes výzvy místních i federálních úřadů zůstala. Někteří obyvatelé zmíněného luxusního domu se rozhodli přečkat úder hurikánu v podle stavitelů téměř nezničitelném bunkru v šestém patře. „V budově je několik míst, které jsou zapuštěny do betonu, tam je to podle mě nejbezpečnější,“ řekl CBS jeden z obyvatel domu.

Únikové cesty jsou zaplněny

Většina obyvatel Miami dala na doporučení úřadů a snaží se z města evakuovat. Zbývají však poslední hodiny. Na letištích se tvoří nekonečné fronty a některé dálnice ucpaly kolony aut.

Foto: Wilfredo Lee, ČTK/AP

Většina obyvatel Miami dala na výzvy úřadů a z města se evakuovala.

Na aerolinky Delta Airlines se snesla ostrá kritika poté, co vyšlo najevo, že jejich letenky z Miami ke konci týdne zdražily o 600 procent. Přesto se najdou lidé, kteří mají zájem o cestu opačným směrem. V jednom ze spojů z New Yorku do Miami například cestovalo čtrnáct lidí.

Kategorie hurikánů (Saffirova-Simpsonova stupnice)
Kategorie 1
Rychlost větru 119 až 153 km/h. Nebezpečný vítr, který strhává střešní krytinu nebo okapy, láme větve stromů nebo vyvrací stromy s mělkými kořeny. Kvůli poškozenému vedení elektrického napětí dochází k výpadkům proudu i na několik dní.
Kategorie 2
Rychlost větru 154 až 177 km/h. Velmi nebezpečný vítr, škody na majetku bývají větší. Kvůli stromům a větvím popadaným na silnice dochází ke kolapsům v dopravě, výpadky proudu kvůli poškozenému vedení mohou trvat až týdny.
Kategorie 3
Rychlost větru 178 až 208 km/h. Devastující vichr zanechává rozsáhlé škody na střechách a láme či vyvrací stromy. Velké problémy v dopravě, elektřina a voda nemusí být k dispozici až několik týdnů po bouři.
Kategorie 4
Rychlost větru 209 až 251 km/h. Katastrofické následky. Vichr zanechává rozsáhlé škody na střechách i na zdech domů, většina stromů je větrem polámána či vyvrácena z kořenů a sloupy elektrického napětí jsou strženy. Dlouhodobý výpadek proudu, většina oblasti je po týdny až měsíce neobyvatelná.
Kategorie 5
Rychlost větru 252 km/h a vyšší. Katastrofické následky. Zničeno je vysoké procento domů, stromy polámané či vyvrácené z kořenů, stržené sloupy elektrického napětí. Dlouhodobý výpadek proudu, většina oblasti je po týdny až měsíce neobyvatelná.
Zdroj: NHC
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám