Článek
„Jednání se týkalo české podpory Ukrajině. Ministr Blinken vyjádřil jasnou podporu Česku ve všech pozicích, jak vůči Rusku, tak vůči Číně. Budeme nadále postupovat společně jako spojenci. NATO je naše garance, co se týče bezpečnosti,“ uvedl Lipavský pro ČTK.
Dodal, že se věnoval i otázce obsazení americké ambasády: „Zároveň jsem zmínil, ze Američané už dlouho nemají v Praze velvyslance. Jeho jmenování by ještě více posílilo naši spolupráci.“
Blinken ocenil přijetí válečných uprchlíků
Blinken před začátkem jednání uvedl, že Spojené státy a Česká republika jsou dlouhodobými spojenci a partnery v mnoha oblastech. Sílu tohoto spojenectví podle něj lze nyní spatřovat tváří v tvář ruské agresi vůči Ukrajině: „Česká republika v tomto úsilí Ukrajinu významně podporuje. Přijala více než 300 000 uprchlíků z Ukrajiny, což z ní činí v uvozovkách 'domov' pro ukrajinské uprchlíky, který je jedním z největších v Evropě mimo pohraniční státy.“
Šéf americké diplomacie zároveň ČR označil za spolehlivého partnera v rámci NATO, které nyní posiluje svou obranu „proti možné ruské agresi“. V závěru úvodního projevu Blinken zmínil také dnešní pohřeb pražské rodačky a někdejší americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové a zdůraznil, že k ní choval velkou úctu.
Útok na mezinárodní řád
Lipavský v úvodu setkání rovněž vyzdvihl česko-americké spojenectví a řekl, že válka ruského prezidenta Vladimira Putina proti Ukrajině je útokem na mezinárodní řád: „Pro střední a východní Evropu je velmi důležité vědět, že nejsme sami, že být členem NATO znamená, že je to závazek postarat se o sebe navzájem a že toto je politika Spojených států.“
Dodal, že v této mimořádné době je velmi důležité slyšet a vidět reálné činy, nejen v podobě humanitární pomoci, jelikož v době války „zbraně a vůle“ rozhodují o výsledcích na místě.