Článek
Mezi více než stovkou dokumentů, které se po pečlivé revizi vedení amerických tajných služeb rozhodlo zveřejnit, je také dosud nejobjemnější část korespondence nejbližší bin Ládinovy rodiny a také některé části komunikace mezi šéfem Al-Káidy a jeho spolupracovníky, stejně jako mezi Al-Káidou a dalšími teroristickými skupinami.
"Prioritou musí být zabíjení Američanů a jejich představitelů," napsal podle agentury AFP bin Ládin v jednom z dopisů svým spolupracovníkům. V jiném listu citovaném stanicí CNN zase nabádal džihádisty v severní Africe, aby "netrvali na zformování islámského státu" a místo toho se zaměřili na útoky proti americkým ambasádám v Sieře Leone či Togu a proti americkým ropným společnostem.
Odnož Al-Káidy v Jemenu zase dostala instrukce, aby se nesoustředila na útoky proti jemenským úřadům a vojákům, ale zaměřila se výhradně na cíle původem ze Spojených států.
Sázka na arabské jaro
Bin Ládin také oceňoval revoluce v arabských zemích, tzv. arabské jaro, které odstartovaly koncem roku 2010 protesty v Tunisku. Bin Ládin sázel na to, že by vlna nepokojů, která zasáhla řadu muslimských zemí, mohla přinést změny, které si přál.
„Tyto gigantické události nakonec zasáhnou většinu muslimského světa a osvobodí muslimskou zem z americké nadvlády a způsobí potíže Americe, jejíž ministryně zahraničí vyjádřila obavy z toho, že ozbrojení muslimové ovládají muslimské oblasti.“
V dopise pro svého následovníka Atiaha vyzýval podle televize FoxNews Al-Káidu, aby se více angažovala v zemích, kde probíhá arabské jaro a jejichž vůdci byli odstaveni.
Události arabského jara označil jako „kritické pro náš národ“. Proto byl proti tomu, aby se Al-Káida plně angažovala jen v Afghánistánu, místo toho měla podle něj „upřít hlavní pozornost na revoluci muslimského národa.“
Náročný výběr členů Al-Káidy
Mezi objevenými dokumenty je rovněž dotazník pro nábor nových zájemců o členství v jeho organizaci.
Mimo jiné se v něm stálo: „Prosím, vyplňte požadované informace pečlivě a pravdivě. Piště jasně a čitelně. Jméno, věk, rodinný stav. Chtěl byste se stát sebevražedným atentátníkem?... Koho máme kontaktovat, jestliže se stanete mučedníkem?"
Vhodný budoucí člen Al-Káidy musel být podle dokumentů popisujících strategii teroristické sítě hluboce věřícím, v ideálním případě také vzdělaným člověkem, znalým vědy či administrativy, uvedla agentura AFP. A také trpělivým - před případnou sebevražednou misí musel absolvovat dlouhodobý trénink.
Milující otec rodiny
Řada dopisů, které si vyměňoval se svými syny a dcerami, ukazuje, jak byl svými potomky milován a obdivován. V dopise jedné ze svých manželek se autor útoků s tisícovkami nevinných obětí podle CNN vyjadřuje jako „zhrzený milenec”.
Současně se také obával odhalení. Na svou ženu naléhal, aby před příjezdem „všechno odložila včetně šatů a knihy, prostě všechno co měla v Íránu“. Obával, že by jí někam mohli Íránci dát sledovací zařízení, které by s sebou přinesla.
Washington dokumenty zveřejnil čtyři roky poté, co je 2. května 2011 při likvidaci bin Ládina v domě v Abbottábádu na severu Pákistánu zabavili členové elitních jednotek amerického námořnictva Navy SEALs.