Článek
„Nezaznamenali jsme žádné známky toho, že by v ukrajinské armádě docházelo k nějaké rozsáhlé korupci nebo zneužívání (americké vojenské pomoci),“ ujišťoval též Kirby.
Pentagon - zřejmě i pod tlakem kritiky části republikánů - vyslal v září do Kyjeva speciální tým inspektorů, aby tam vyhodnotil použití americké vojenské pomoci. Spojené státy od počátku nynější ruské invaze v únoru 2022 poskytly Kyjevu vojenskou pomoc celkem za přibližně 44,2 miliardy dolarů (necelý bilion Kč).
Kuleba: Nemáme plán B, počítáme s podporou ze Západu
Hlavní důvod, proč zmíněný balík s pomocí pro Kyjev zatím v Senátu naráží, je ale vnitropolitický. Republikáni si tak chtějí od administrativy demokratického prezidenta Joea Bidena vymoci přitvrzení protiimigrační politiky ve chvíli, kdy země na jižní hranici čelí silnému migračnímu tlaku.
Ačkoliv nezávislá senátorka Kyrsten Sinemaová ve středu avizovala, že se obě strany blíží k dohodě, další zákonodárci však její tvrzení obratem zpochybňovali.
Americké ministerstvo zahraničí naposledy 27. prosince oznámilo, že Ukrajině pošle další vojenskou pomoc v hodnotě 250 milionů dolarů (5,6 miliardy Kč). Bílý dům se tehdy obešel bez souhlasu Kongresu, protože dodávky Kyjevu šly ze stávajících zásob americké armády. Nyní se však už bez podpory zákonodárců neobejde.