Článek
„Může to být obrovský krok kupředu v pochodu za spravedlnost v Americe,” reagoval Biden na verdikt poroty, která Chauvina uznala vinným ve všech třech bodech obžaloby, tedy z vraždy obou dvou stupňů i ze zabití. Floydovu smrt označil prezident za vraždu za bílého dne, která celému světu odkryla systémový rasismus. „To ale nestačí. Nemůžeme skončit tady. Zajistíme opravdovou změnu a reformu. Můžeme a musíme dělat víc, abychom snížili pravděpodobnost, že se takové tragédie budou opakovat,” řekl.
Verdikt uvítali také bývalý americký prezident Barack Obama, někdejší kandidátka na americkou prezidentku a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová či moderátorka Oprah Winfreyová nebo britský premiér Boris Johnson.
Smrt po zakleknutí
Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni 25. května poté, co se jej policie snažila v Minneapolisu zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Na videu natočeném kolemjdoucím je vidět Chauvin, jak devět minut klečí na Floydovi, jenž opakuje, že nemůže dýchat.
Verdikt, který zněl „vinen” u dvou obvinění z vraždy a jednoho obvinění ze zabití, přečetl soudce.
Porota: Expolicista Chauvin je vinen z vraždy George Floyda
Úterní čtení rozsudku sledovaly miliony lidí v přímém přenosu. Krátce poté, co soudce přečetl verdikt poroty, propukly v mnoha amerických městech oslavy. Účastníci vzpomínkové akce na minneapoliské křižovatce, kde Floyd zemřel, začali jásat. Řidiči troubili a cestující stáhli okénka a mávali transparenty.
O délce trestu zatím nebylo rozhodnuto, soudce by podle agentury Reuters mohl při rozhodování přihlédnout k tomu, že Chauvin nebyl v minulosti trestán, a vyměřit mu trest ve výši 12 a půl roku za vraždu. Prokurátoři by však mohli usilovat o delší trest, který se v případě vraždy druhého stupně pojí s až 40 lety vězení.
Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela
Krátce předtím, než byl verdikt poroty nad Chauvinem oznámen, postřelila v ohijském Columbusu policie mladou černošku, která na následky zranění zemřela.