Článek
Páteční zkrácení trestů se podle prezidenta týkají lidí, kteří „byli odsouzeni k neúměrně delším trestům, než jaké by pod současnými zákony dostali dnes“. Podle vyjádření Bílého domu jde například o trestance, v jejichž soudním procesu ještě byl brán v potaz nyní již znevážený rozdíl mezi crackem a kokainem, uvádí deník The Guardian.
Biden začal zmírňovat tresty a rozdávat milosti ve velkém po listopadových prezidentských volbách. V prosinci zrušil trest smrti pro 37 ze 40 k němu odsouzených federálních vězňů. Učinil tak před tím, než se v pondělí do Bílého domu vrátí Donald Trump, který tresty smrti podporuje.
Tentýž měsíc Biden omilostnil 39 lidí odsouzených za nenásilné činy a zkrátil téměř 1500 dalších trestů. Největší pozornost a kritiku však přineslo jeho rozhodnutí omilostnit vlastního syna Huntera odsouzeného za nelegální držení zbraně a souzeného za neplacení daní. Prezident toto rozhodnutí hájil, že by po návratu Trumpa do Oválné pracovny byl Hunter spíš souzen za jeho příjmení než za jeho zločiny.
Američtí prezidenti před koncem svého volebního období rozdávají milosti běžně. Bidenovi se však podařilo počet všech milostí a zkrácených trestů dostat až na číslo 8064. Tím překonal předchozího rekordmana Andrewa Johnsona, který omilostnil 7654 lidí. V jeho případě šlo ovšem hlavně o konfederáty omilostňované po občanské válce.
Nastupující prezident Donald Trump během svého prvního volebního období omilostnil jen 237 lidí. Nyní slibuje, že udělí milost alespoň některým ze svých příznivců odsouzeným za útok na Kapitol ze 6. ledna 2021. Tím se snažili zabránit tomu, aby Kongres oficiálně potvrdil Trumpovu volební porážku v klání s Bidenem.