Hlavní obsah

Biden: Osmanští Turci se na arménském národu dopustili genocidy

Aktualizováno

Americký prezident Joe Biden oficiálně uznal, že masakry arménského obyvatelstva, jejich systematické vraždění a deportace osmanskými Turky jako genocidu. Prohlášení vydal u příležitosti 106. výročí začátku této temné kapitoly dějin. Biden je první americký prezident v historii, který slovo genocida v souvislosti s osmanskou kampaní použil.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Prezuident Joe Biden

Článek

„Americký lid ctí všechny Armény, kteří zahynuli při genocidě, která začala dnes před 106 lety,” napsal Biden v prohlášení.

Americký prezident připomněl, že osmanský stát „deportoval, zmasakroval nebo vedl na pochod smrti” 1,5 milionu Arménů v rámci „vyhlazovací kampaně”.

Za tento postoj prezidentovi poděkoval například demokratický kongresman Adam Schiff, který se uznání arménské genocidy snažil prosadit ve Sněmovně reprezentantů už v roce 2007. Nakonec se to podařilo až v roce 2019.

Ankaradentovo uznání arménské genocidy přichází po desetiletích boje. Po letech tureckých výhrůžek a zastrašování. Po vražedné válce proti lidu Arcachu (název arménské republiky v Náhorním Karabachu – pozn. red.). Po opakovaném žalu a zklamání,” uvedl na Twitteru s tím, že prezidentovi poděkoval, že se navzdory tureckému postoji nebojí říkat pravdu.

Ankara k prohlášení z Washingtonu okamžitě zaujala příkře odmítavé stanovisko.

„Nepotřebujeme, aby nás kdokoli poučoval o čemkoli z našich dějin. Politický oportunismus je největší zrada míru a spravedlnosti,“ uvedl na Twitteru turecký ministr zahraničí Çavuşoglu. „Zcela odmítáme toto prohlášení založené toliko na populismu,“ dodal.

Arménský národ a všichni Arméni světa přijali vaše poselství s velkým nadšením.
Nikol Pašinjan, arménský premiér

„Toto prohlášení USA, které které překrucuje historické skutečnosti, vědomí tureckého lidu nikdy nepřijme a otevře to hlubokou ránu, která podrývá naši vzájemnou důvěru a přátelství,“ uvedlo turecké ministerstvo zahraničí.

Mluvčí tureckého prezidenta Erdogana Ibrahim Kalin pak Bidenovi poradil, aby se podíval na minulost a přítomnost své vlastní země.

Slova amerického prezidenta naopak uvítala Arménie. „Arménský národ a všichni Arméni světa přijali vaše poselství s velkým nadšením,“ uvedl ve svém prohlášení arménský premiér Nikol Pašinjan. Podle něj jde o „mohutný krok na cestě pravdy a historické spravedlnosti“ a „nedocenitelnou podporu pro potomky obětí genocidy“.

Po porážce turecké armády za první světové války u Šarikamiše v lednu 1915 obvinilo turecké vedení Armény, že působili jako pátá kolona Rusů. Arméni začali být vyháněni z východních oblastí Osmanské říše do koncentračních táborů u Aleppa, odkud je poslali do pouštního Dajr-az-Záuru.‍

Většina Arménů pochod nepřežila, mladší a silnější byli rovnou popraveni a zbylí byli vyhnáni do pouště nebo upáleni. Arménská genocida si vyžádala 1,5 milionu životů. Na vyhlazování se podíleli i mnozí Azerové, kteří se považovali za Turky. Turecko genocidu Arménů popírá.

Související články

Výběr článků

Načítám