Článek
Pohraniční stráž by tak měla být schopná omezit počet migrantů, kteří se do země dostanou, uvedly tři anonymní zdroje obeznámené s obsahem nařízení. BBC uvádí, že za Bidenova funkčního období bylo na hranici zastaveno 6,4 milionu migrantů. Jde o rekordní počet, jenž pro Bidenovu volební kampaň představuje politickou slabinu.
Letos se počet příchozích rapidně snížil, ale podle expertů je tento trend pravděpodobně neudržitelný. Podle amerických médií proto prezident Biden již delší dobu zvažuje užití zákona z roku 1952, jenž umožňuje omezení přístupu k americkému azylovému systému. Prezidentovi tento zákon dává oprávnění „pozastavit vstup“ cizinců, pokud je jejich příchod „škodlivý pro zájmy“ země.
Trumpova administrativa tentýž zákon využila k zákazu imigrace a cestování do USA z několika převážně muslimských zemí a k zamezení poskytování azylu migrantům zadrženým při nelegálním vstupu do země. Trumpovo užití legislativy si vysloužilo řadu obvinění z rasismu.
Vztahy Ukrajiny a USA jsou na dosud nejnižším bodě
Podle Bidenova návrhu by u oficiálních vstupních míst do země měly azylové procesy pokračovat. Těmi na amerických hranicích každý den projde kolem 1500 žadatelů o azyl. Schůzky si převážně domlouvají předem přes aplikaci Celní a pohraniční stráže (CBP).
Očekává se, že Bidenovo nařízení pravděpodobně bude muset být hájeno před soudem buď na základě podnětu imigračních advokátů, nebo republikány ovládaných států. Republikáni v Kongresu podle mluvčího Bílého domu už letos stáli v cestě oboustranné dohodě o bezpečnosti hranic.
„Zatímco se republikáni v Kongresu rozhodli stát dalšímu posílení hranice v cestě, prezident Biden nepřestane bojovat za opatření, jež náš pohraniční a imigrační personál k zajištění hranice potřebuje. Jak jsme již řekli, administrativa nadále posuzuje sérii možných opatření a stále jsme odhodláni podniknout kroky k nápravě našeho poškozeného imigračního systému,“ řekl mluvčí.
Republikáni Bidenův plán kritizují jako volební lest a tvrdí, že americké zákony k prevenci ilegální imigrace již existují, ale nejsou demokratickým prezidentem řádně vymáhány. Američtí i mexičtí představitelé se pak shodují, že za letošním propadem v počtu migrantů přicházejících do USA z jihu stojí zvýšené nasazení mexických institucí.
Podle dubnového průzkumu společnosti Gallup imigraci za největší problém, kterému USA čelí, považuje 27 % Američanů. Již březnový průzkum AP navíc ukázal, že dvě třetiny Američanů nesouhlasí s tím, jak Biden řídí imigrační procesy. Toto stanovisko zastává také přibližně 40 % voličů demokratů.