Článek
Podle vyjádření Bílého domu, byla devatenáctka letos oceněných vybrána, protože jsou to „dobří lidé, kteří výjimečně přispěli své zemi a světu“. O výběru vyznamenaných rozhoduje prezident Spojených států za pomoci vnějšího poradního panelu. Na seznamu se nenacházejí jen politické osobnosti, ale i sportovci nebo herci, vysvětluje BBC.
Nejvíce polarizujícími jmény na seznamu oceněných jsou však jednoznačně Soros a Clintonová. První jmenovaný je miliardář, filantrop, dlouholetý finanční dárce Demokratické strany a kritik znovuzvoleného Donalda Trumpa, který je v posledních desetiletích hlavním terčem antisemitských konspiračních teorií o bohatých Židech ovládajících svět. Například by podle nich měl být strůjcem evropské migrační krize.
Bývalá ministryně zahraničí Clintonová zase proti Trumpovi v roce 2016 neúspěšně kandidovala na prezidentku. Ocenění si odnesla jen pár týdnů před jeho návratem do Bílého domu.
USA plánují Izraeli prodat zbraně za osm miliard dolarů
Mezi umělci Prezidentskou medaili svobody obdrželi herci Denzel Washington a Michael J. Fox a frontman irské rockové skupiny U2 Bono. Poslední jmenovaný se dlouhodobě podílí na kampaních proti chudobě a podporuje lidi nakažené virem HIV. V minulosti již od královny Alžběty II. obdržel čestný rytířský titul a je držitelem i nejvyššího francouzského kulturního ocenění.
Dále byli vyznamenáni argentinský fotbalista Lionel Messi, bývalý basketbalista Earvin „Magic“ Johnson, šéfredaktorka magazínu Vogue Anna Wintourová, módní návrhář Ralph Lauren, šéfkuchař a zakladatel World Central Kitchen José Andrés, zakladatel Amerického filmového institutu George Stevens Jr., popularizátor vědy Bill Nye, anglická bioložka Jane Goodallová a podnikatelé David Rubenstein a Tim Gill.
Posmrtně byli oceněni bývalý ministr spravedlnosti a zavražděný kandidát na prezidenta Robert F. Kennedy, bývalý ministr obrany Ash Carter, lídryně hnutí za občanská práva Fannie Lou Hamerová a bývalý guvernér státu Michigan George W. Romney.