Hlavní obsah

Biden je nevolitelný, říká zákonodárkyně demokratů. Z večírku viceprezidentky ji vyvedli

Dover

Když loni dostala pozvánku na vánoční večírek americké viceprezidentky Kamaly Harrisové, nevěřila Madinah Wilsonová-Antonová svým očím. Muslimská zákonodárkyně v prezidentově domovském státě Delaware tou dobou už několik měsíců marně vyzývala administrativu Joea Bidena, aby tlačila Izrael k dohodě o příměří v Pásmu Gazy, kde židovský stát po teroristických útocích Hamásu rozpoutal rozsáhlou odvetnou operaci. „A když přišla ta pozvánka, věděla jsem, co musím udělat,“ vzpomíná členka Demokratické strany ve své kanceláři, kde je vystavená i palestinská vlaječka.

Foto: Martin Dohnal, Novinky

Madinah Wilsonová-Antonová

Článek

(od našeho zvláštního zpravodaje)

„Jsem zákonodárkyně státu Delaware. Víte, že v Betlémě Vánoce neslaví, protože jezulátko je pod troskami? Proč nevyzýváte k příměří?“ začala křičet Wilsonová-Antonová s rozvinutým šátkem s nápisem „příměří“ ve chvíli, kdy Harrisová začala svůj projev. „Oceňuji, že chcete být slyšet, ale právě teď mluvím,“ opáčila jí viceprezidentka a narušitelku jejího večírku promptně vyvedla ochranka. Tím ale pnutí mezi demokraty rozhodně neskončilo.

Dva tábory

Partaj, v níž už delší dobu panovalo napětí mezi tradičními demokraty a mladším progresivistickým křídlem, se nyní v názoru na blízkovýchodní konflikt rozpadla na dva téměř stejně velké tábory a nespokojenci s politikou administrativy dávají najevo, že Bidena u voleb nemusí podpořit. I v Delaware se konají propalestinské protesty, demonstranti už se dříve sešli i relativně nedaleko Bidenova domu.

Pro demokraty jde před volbami o poměrně zásadní problém, protože republikáni v této věci podstatně jednotněji stojí na straně Izraele. Zároveň jde o tanec mezi vejci, protože část demokratů naopak Izrael podporuje silně.

Ve Wilmingtonu za „svým“ Bidenem dál stojí, nadšení ale vyprchalo

Amerika

„Většina Demokratické strany podle průzkumů nepodporuje to, co se právě děje (čísla v průzkumech se různí, ale jde o výrazný počet – pozn. red.). Takže myslím, že kdyby Biden změnil politiku vůči Izraeli, demokraty by získal, a nemyslím, že by ztratil ty, kteří jsou tvrdí zastánci Izraele – ti se moc bojí Trumpa. Myslím, že má lepší šanci vyhrát, když změní politiku a přestane financovat izraelskou armádu a zajistí více humanitární pomoci,“ říká politička v sídle delawarského zákonodárného sboru ve městě Dover.

Jen pár dní předtím přitom Bílý dům oznámil Kongresu, že plánuje poslat do Izraele nové zbraně v hodnotě přesahující jednu miliardu dolarů, ačkoliv Washington židovský stát odrazuje od plnohodnotné invaze do města Rafáh na jihu Pásma Gazy.

Wilsonová-Antonová se o dění ve světě zajímá víc, než je u regionálních politiků běžné. Studovala mezinárodní vztahy, arabštinu, čínštinu, francouzštinu i španělštinu a měla původně ambici se stát překladatelkou v OSN, než prý došla k tomu, že více toho může změnit v lokální politice. Tvrdí přitom, že i její voliči zmiňují otázku blízkovýchodního konfliktu překvapivě často, ačkoliv více je samozřejmě pálí nedostupnost kvalitních škol či bydlení.

„Tenhle problém tu ale je, spolu s pocitem lidí, že se jim ekonomicky nedaří. V roce 2020 lidé nebyli nutně nadšení z Bidena, ale hodně nechtěli Trumpa. Taková energie tu teď není,“ říká Wilsonová-Antonová, která v minulosti sice pracovala i pro akademický Bidenův institut, ale momentálně pro prezidentského kandidáta své partaje hlasovat nehodlá.

USA nabízí Izraeli zpravodajské informace, aby omezil svou invazi v Rafáhu

Zahraniční

Myslím, že začíná senilnět

Podpořit ale nechce ani republikána Trumpa a nemyslí si, že by k jejím požadavkům byl vstřícnější. „Nedokážu se přinutit k hlasování ani pro jednoho. Často je třeba si vybrat ze dvou špatných možností, ale tyhle jsou opravdu neuvěřitelně špatné,“ říká na adresu obou rivalů.

Ve své kritice Bidena je přitom sžíravě kousavá. „Myslím, že začíná senilnět,“ říká o šéfovi Bílého domu s tím, že jeho postoj k Izraeli je desetiletí neměnný. Ironicky odpovídá i na otázku, kdo by byl podle ní lepším prezidentským kandidátem demokratů.

„V tuhle chvíli by to mohl být kdokoliv. Jimmy Carter ještě žije. Další čtyři roky by zvládl,“ zmiňuje v nadsázce amerického exprezidenta, kterému je nyní 99 let. Pak ale náhle zvážní: „Myslím, že země letos nakonec zvolí Trumpa. Ale za to já nemůžu.“

Biden navrhl dvě televizní debaty, Trump nabídku přijal

Volby USA

Výběr článků

Načítám