Článek
Úřady rodiče s dcerou zadržely 4. února společně s dalšími čtyřmi nezletilými sourozenci, z nichž tři mají také americké občanství, protože se narodili v USA. Poté je přemístili do detenčního centra, kde děti a rodiče oddělili. Po několika hodinách je odvezli do Mexika.
K incidentu došlo, když rodiče s desetiletou dcerou jeli z města Rio Grande do Houstonu, kam dceru vezli na urgentní vyšetření spojené s rakovinou mozku. Na cestě se ovšem nachází imigrační stanoviště, přes které se rodina nedostala. Rio Grande se totiž nachází bezprostředně u hranic s Mexikem.
Tuto cestu přitom rodina předtím absolvovala nejméně pětkrát a vždy bez problémů. Od lékařů a právníků mají dopisy, aby mohli bez problémů projít, uvedl Danny Woodword, právník z organizace Texas Civil Rights Project. Woodword dodal uvedl, že rodiče nemají žádnou trestní minulost.
Dopisy však na začátku února už nestačily. Když je na kontrolním stanovišti zastavili příslušníci imigračního úřadu, rodiče na místě zatkli, protože neměli platné americké doklady. Matka se situaci snažila policistům vysvětlit, ti ale „neměli zájem nic slyšet“, vypověděla žena pro televizi NBC.
Celní a pohraniční stráž USA se k situaci odmítla vyjádřit. „Z důvodu ochrany osobních údajů se k jednotlivým případům nevyjadřujeme,“ napsala podle Woodworda.
Dívka má stále zdravotní problémy, nemocný je i její bratr
Lékaři rakovinu mozku desetileté dívce diagnostikovali loni. Následně podstoupila operaci, při níž jí byl nádor odstraněn. „Lékaři mi prakticky nedávali naději na záchranu jejího života. Je to zázrak,“ uvedla matka s tím, že dcera stále trpí otokem mozku, kvůli němuž má potíže s řečí a pohyblivostí pravé strany těla.
Než dceru s rodiči a sourozenci deportovali z USA, pravidelně se hlásila u lékařů, kteří sledovali její zotavování. Navštěvovala také rehabilitační terapie a užívala léky proti křečím.
Problém se ovšem netýká pouze desetileté dcery, ale také 15letého syna, který se potýká se syndromem dlouhého QT intervalu, srdeční nemoci, která způsobuje nepravidelnou činnost srdce. Obě děti v Mexiku nemají potřebnou zdravotní péči, kvůli čemuž se rodiče bojí o jejich zdraví.
„To, co se děje této rodině, je naprostá tragédie. A netýká se to jen jich,“ upozornila Rochelle Garzová, prezidentka Texaského projektu občanských práv.
„Patří to k praxi, kterou jsme v Trumpově administrativě zaznamenali,“ řekla Garzová a dodala, že slyšela o několika dalších případech týkajících se rodin se „smíšeným“ statusem. Prozatím se však jedná o jediný případ tohoto druhu, který organizace převzala.
Můžete tady děti nechat, vzkázal Trumpův zmocněnec
Trumpův zmocněnec pro ochranu hranic Tom Homan uvedl, že „rodiny mohou být deportovány společně“ bez ohledu na status. Homan řekl, že bude na rodičích, aby se rozhodli, zda odejdou z USA společně, nebo nechají své děti ve Spojených státech.
Rodiče dětí narozených v USA, kteří nemají doklady, však v případě, že je imigrační úřady zadrží, čelí riziku ztráty péče o své děti, připomněla televize NBC. Bez dokumentu o plné moci nebo opatrovnictví, který by určoval, kdo se o děti v USA postará, se dostanou do amerického systému pěstounské péče, což rodičům ztěžuje možnost získat své děti v budoucnu zpět do své péče.