Článek
Podle těchto odhadů se tak příštím prezidentem USA se stane buď Afroameričan Obama (46), anebo válečný veterán, republikán John McCain (71).
O nástupnictví po Georgi Bushovi ve funkci hlavy země se bude v listopadových volbách ucházet ještě nezávislý Ralph Nader. Jeho šance na zvolení jsou ale malé.
Otázka dne - případné odstoupení Clintonové
V den, kdy se v Jižní Dakotě a Montaně konají poslední demokratické primárky, přicházejí americká média s rozporuplnými informacemi ohledně dalších plánů demokratické uchazečky o kandidaturu na úřad prezidenta Spojených států Hillary Clintonové. Zatímco agentura AP tvrdí, že podle jejích informací Clintonová ještě dnes v noci uzná vítězství svého soupeře Baracka Obamy, zpravodajská stanice CNN to popírá.
Informaci o chystaném odstoupení Clintonové jen několik minut po zveřejnění popřel v živém vysílání CNN vedoucí její volební kampaně Terry McAuliffe. Podle něj jsou zprávy o tom, že by senátorka dnes v noci uznala Obamovo vítězství, "stoprocentně nepravdivé".
Vyrovnaný souboj mezi demokraty
Souboj Clintonové a Obamy o nominaci za demokraty je jedním z nejvyrovnanějších v dějinách. Favorizovaná bývalá první dáma měla od počátku co dotahovat. Prohrála hned první, psychologicky důležité primárky v Iowě a zas a znovu musela ztráty dobývat zpět.
Přestože i během historicky největšího volebního superúterý na počátku února vyhrála v klíčových lidnatých státech, rozdíl v získaných delegátech mezi ní a její soupeřem byl malý. Tehdy měla ale ještě newyorská senátorka větší podporu u stranických špiček, tzv. superdelegátů.
Clintonové tažení za celkovým vítězstvím poznamenala i částečná diskvalifikace delegátů z Floridy a Michiganu. Do celkové bilance tamní volitelé zasáhli neplnohodnotnými polovičními hlasy, protože státy posunuly termín primárek před 5. únor, čímž porušily pravidla. Clintonová se snažila o plné zpětné uznání výsledků hlasování v obou státech (kde formálně kandidovala jako jediná a také zvítězila). To se jí však nepodařilo.
:. Hillary Clintonová foto: ČTK/AP/Susan Walsh
Stále bylo co dohánět
Obama měl k dispozici také víc peněz na kampaň od sponzorů, zatímco Clintonová si koncem ledna musela dokonce pět miliónů dolarů půjčit.
Během následujících týdnů byly výsledky voleb v dalších federálních státech vyrovnané. Obamova strana ale téměř denně hlásila zisk podpory dalšího delegáta a Hillary se nedostalo vzpruhy ani v podobě veřejné podpory z kampaně odstoupivšího jiného stranického kolegy Johna Edwardse, jenž k ní měl blízko. Edwards naopak později podpořil Obamu.