Článek
Výsledky pečlivého vyšetřování s využitím detekčních technik 21. století zveřejnila stanice CBS a jako osobu, která je s největší pravděpodobností za zradu zodpovědná, označila Arnolda van den Bergha, který zemřel v roce 1950.
Navzdory řadě vyšetřování zůstává totožnost toho, kdo nacisty přivedl na půdu, kde se Anna Franková a její rodina více než dva roky skrývaly, po desetiletí nevyřešena.
Vyšetřovatelé nasadili umělou inteligenci
Tým pod vedením Vince Pankokeho, někdejšího detektiva FBI, použil umělou inteligenci, aby prošel rozsáhlé záznamy, a dospěl k závěru, napsal britský list The Daily Telegraph.
Počítač pátrá, kdo zradil Annu Frankovou
Po desetiletí se ukazovalo prstem na skladníka Wilhelma van Maarena. Pankoke ho však vyloučil a poukázal na to, že by v případě krachu Frankova podniku přišel o práci.
Poté, co jeho tým vyloučil jednoho blízkého spolupracovníka Otto Franka nebo jeho sousedy, zaměřil se na Židovskou radu, kterou nacisté v Amsterodamu zřídili, aby pomáhala provádět jejich politiku. Pankoke dodal, že záznamy v nizozemském národním archivu naznačují, že jeden z členů rady rozpuštěné v roce 1943 předával nacistům jména a adresy židovských rodin.
Činil tak v naději, že se vyhne osudu ostatních nizozemských Židů – více než sto tisíc jich skončilo v táborech smrti.
Renia Spiegelová – „polská Anna Franková”
Arnold van den Bergh působil v radě a podle Pankokeho není zaznamenáno, že by on nebo členové jeho rodiny zemřeli v táborech. Jeho jméno se objevilo v anonymním dopise zaslaném Ottu Frankovi a v roce 1963 v nizozemském policejním vyšetřování.
Deník se stal po skončení války bestsellerem
Anna Franková se narodila v červnu 1929 ve Frankfurtu. Po nástupu Hitlera k moci v roce 1933 rodina uprchla a Annin otec Otto začal podnikat v Amsterodamu. Rodina se začala skrývat 6. července 1942, a to v tajné přístavbě skladiště Otto Franka, přičemž vchod do úkrytu se skrýval za knihovnou.
Frankovi zůstávali neodhaleni až do srpna 1944, kdy do budovy vtrhli nizozemští detektivové a příslušníci SS.
Zakryté stránky deníku Anne Frankové skrývaly sprosté vtipy a nemravnosti
Poslední záznam v deníku Anny Frankové, který se stal po skončení války mezinárodním bestsellerem, nese datum 1. srpna 1944.
Otec přežil |
---|
Anna zemřela v patnácti letech v koncentračním táboře Bergen-Belsen počátkem roku 1945, pravděpodobně na tyfus. |
Otto Frank deportovaný do Osvětimi se stal jediným obyvatelem tajné přístavby, který přežil. |
Až do své smrti v roce 1980 věnoval velkou část svého života snaze zjistit, kdo přivedl úřady do stísněného úkrytu v centru Amsterodamu. |